Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracodawca ( szkoła) zatrudnił pracownika na umowę o pracę na czas określony na okres 6 miesięcy tj. od 01.03.2016 do 31 .08.2016 r. (umowa w ramach robót publicznych). Następnie zawarł z nim kolejną umowę - tym razem na trzy miesiące: od 1.08 2016 r. do 31.11. 2016 r. Po zakończeniu umowy i upływie ponad 2 lat - pracodawca chce zawrzeć kolejną umowę na okres od 1.03. 2019 r. do 28.02. 2020 r.(umowa w ramach robót publicznych). Czy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, ta trzecia umowa na czas określony staje się z mocy prawa umową na czas nieokreślony?
Zgodnie z art. 251 § 1 kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Pracodawca może więc zawrzeć z tym samym pracownikiem 3 umowy na czas określony, a dopiero czwarta będzie traktowana jako umowa na czas nieokreślony, chyba że łącznie umowy takie przekroczą 33 miesiące. Wówczas od dnia następującego po upływie 33 miesiąca pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. W opisanym przypadku umowy nie wyczerpują w/w limitów.
Ponadto, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10.10.2002 r. I PKN 546/01, przepis art. 251 k.p. nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych.
Powyższy wyrok dotyczy wprawdzie wcześniej obowiązujących przepisów, jednak jego treść wydaje się wciąż aktualna ze względu na obecne przepisy ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którą zatrudnienie bezrobotnych w ramach robót publicznych następuje zawsze na czas określony - w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mając decyzję lekarza medycyny pracy chciał urlop na poratowanie zdrowia. Dyrektor złożył odwołanie od decyzji lekarza medycyny pracy do lekarza wojewódzkiego. W czasie procedury odwołania nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich. Niestety lekarz wojewódzki przekroczył termin 30 dni. Czy dyrektor może udzielić urlopu na poratowanie zdrowia na mocy pierwszej decyzji lekarza jeżeli tak to z jaką datą może być udzielony ten urlop. Czy z datą wydania pierwszej opinii biorąc pod uwagę że nauczyciel przebywał na zwolnieniach lekarskich? Czy z datą zakończenia się zwolnienia lekarskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 1.09 zatrudniony jest na umowę na 16,6 godziny od 20.11 dostaje 1 godzinę nauczania indywidualnego - średnioroczny przydział zmienia mu się na 17,34 h, ale umowę od 20.11 zmieniam na 17,6, następnie od 8.01 znowu dochodzi 1 godz. nauczania indywidualnego - średnioroczne zatrudnienie wzrasta do 17,8, ale faktyczny przydział wzrasta do 18,6. Jak powinnam podpisać umowę i jak płacić nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach i ma dwie odrębne umowy. W roku 2017 wykorzystał 2 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem z art. 188Kp. Czy ma jeszcze prawo do wykorzystania 2 dni urlopu z art 188 Kp w drugiej szkole? Szkoły mieszczą się w tym samym budynku i prowadzone są wspólne akta dla nauczycieli uczących w obu szkołach. W aktach będzie więc zawarta informacja o 4 dniach.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zwolnienia n-la kontraktowego pracującego w świetlicy szkolnej od stycznia 2007 r.w/w n-l nie ma innych kwalifikacji zawodowych.Godziny zostały przydzielone nauczycielom objętym ochroną związkową. proszę o podanie podstawy prawnej zwolnienia oraz podstawę do wypłaty odprawy i w jakiej wysokości.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia 2015 r. (zastępuje nauczyciela będącego na urlopie macierzyńskim). W kwietniu oświadczyła, że jest w ciąży. Poród koniec listopada. Czy mogę z innym nauczycielem nawiązać stosunek pracy od 1 września 2015 r. Czy nauczycielka musi iść na zwolnienie lekarskie, aby miała płatne do czasu porodu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe