Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pani Emilia - referent od 01.02.2018 r. do dnia 31.12.2019 r. wnioskowała o urlop wychowawczy i na nim przebywała. Następnie złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 10.05.2019 r. Dyrektor przychylił się do podania i z tą datą rozwiązano umowę. Pracownicy został wypłacony ekwiwalent za 5 dni urlopu. W roku 2019 miała także wypłaconą „13” za 2018 r. za 1 miesiąc pracy (styczeń 2018). Czy pracownica nabyła prawo do „13” za 2019 r. i z czego można ją w tym przypadku naliczyć?
O ile formalnie urlop wychowawczy nie pozbawia prawa do trzynastki w tym sensie, że nie jest konieczne efektywne przepracowanie 6 miesięcy do uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego to w przypadku przebywania na takim urlopie przez cały rok kalendarzowy wysokość tego świadczenia wynosi 0 zł. Wynika to z faktu, że prawo do trzynastki przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu efektywnie przepracowanego w roku. Całoroczna nieobecność w pracy skutkuje brakiem możliwości naliczenia trzynastki, ponieważ nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę, które by stanowiło jej podstawę (art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. a, art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej, Dz. U. z 2018 r. poz. 1872).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki jest termin wyrównania świadczenie urlopowego dla nauczycieli w związku z wyższym odpisem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgoda nauczyciela na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia np. do 12/18 jest wiążąca na dany rok szkolny czy już na stałe? Organ prowadzący uważa że na stałe.Po analizie dokumentów i wypowiedzi na forach uważam, że OP nie ma racji.Przykład - nauczyciel wyraził zgodę na zniżkę na dany rok szkolny. W projekcie na nastepny rok szkolny również nie ma dla niego pełnego etatu.Jaki powinien być teraz krok dyrektora? Ponowic zniżkę czy wypowiedzieć warunki pracy i ewentualnie ponownie zatrudnić już na czas określony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić w szkole psychologa, który nie posiada przygotowania pedagogicznego,a mówi o tym rozporządzenie o kwalifikacjach. Czy będzie błędem zatrudnienie go na podstawie kodeksu pracy i czy w takiej sytuacji konieczna jest zgoda kuratora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły (pomoc kuchenna) jest zatrudniona od sierpnia 2005 r. na czas nieokreślony. Od stycznia 2015 do grudnia 2015 przebywa na urlopie bezpłatnym. W roku 2015 przypada jej nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Czy nagrodę powinnam wypłacić w sierpniu 2015 czy sierpień 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej ma umowę na czas określony od 01.09.2017 r. do 22.06.2018 r. Jaki ekwiwalent za urlop powinien mieć wypłacony, jeżeli wykorzystał tylko dwa tygodnie urlopu (podczas ferii zimowych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe