Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Osoba prywatna X zwróciła się do Urzędu Miasta o odszkodowanie za szkody wyrządzone podczas wichury przez drzewo rosnące na działce należącej do terenu szkoły. Kierownik jednostki organizacyjnej urzędu przekazał je pismem dyrektorowi szkoły w celu zajęcia się sprawą, powołując się na zarząd trwały. Czy na pismo p. X powinien odpowiedzieć dyrektor czy Urząd Miasta do którego pismo wpłynęło?
Na pismo powinien odpowiedzieć dyrektor. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518), trwały zarząd jest formą prawną władania nieruchomością stanowiąca własność jednostki samorządu terytorialnego przez jednostkę organizacyjną, np. szkołę. Oznacza to, że dyrektor szkoły reprezentuje j.s.t. jako właściciela w sprawach dotyczących nieruchomości. Przykładowo uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości oddanej w trwały zarząd następuje na wniosek trwałego zarządcy za zgodą właściwego organu wykonującego uprawnienia właścicielskie (art. 83 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.). Również odpowiadając na pismo osoby, która zgłosiła roszczenie odszkodowawcze za szkody wyrządzone podczas wichury przez drzewo rosnące na działce oddanej w trwały zarząd szkole, dyrektor działa jako przedstawiciel właściciela gruntu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w świetle art 44f znowelizowanej ustawy o systemie oświaty, obowiązuje nadal zapis paragrafu 15 ust. 8 i 9 rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów (zm. z 25 kwietnia 2013r.)? Krótko mówiąc - czy RP ma nadal kompetencje do decyzji o promowaniu lub nie ucznia, dla któremu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania co najmniej dwa razy z rzędu w tej samej szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest na urlopie zdrowotnym od 01.06.2019 r. do 31.05.2020 r. Powinien wykorzystać urlop uzupełniający w wymiarze 8 tyg. tj. 6 za ferie letnie i 2 za zimowe. Gdyby wykorzystał urlop bezpośrednio po urlopie zdrowotnym to byłoby to od 01.06.2020 r. do 26.07.2020 r. Ale czy urlop uzupełniający może pokrywać się z urlopem bieżącym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uzupełnienie pytania. Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną spełniający obowiązek szkolny w ośrodku rehabilitacyjno- wychowawczym na podstawie porozumienia z dyrektorem. (niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym i niepełnosprawność ruchowa)na jakiej podstawie prawnej pozostawić ucznia w klasie IV? W klasie III wydłużono etap edukacyjny na postawie rozporządzenia o ramowych planach nauczania. Jak wygląda sytuacja w klasie IV?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zadałam kilka dni temu pytanie - czy nauczyciele przedszkoli niepublicznych muszą mieć ukończony kurs na kierownika wycieczek? Odpowiedź otrzymałam, ale to dla mnie zbyt mało, ponieważ ja nie pytałam czy kurs taki może mieć ktoś z pracowników bez kwalifikacji pedagogicznych (bo taki nie będzie u nas istniał), pytałam czy obowiązuje ten kurs nauczycieli i tylko nauczycieli.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel realizuje łącznie 22 godziny, w tym 17 wg pensum 18 godzinnego i 5 wg pensum 26 godzinnego (świetlica). a. Jak obliczyć pensum nauczyciela? b. Czy nauczyciel ma prawo do nadgodzin? c. Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Kolejne pytanie: W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów (niż demograficzny), nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony został przeniesiony do innej szkoły w tej samej gminie, na to samo stanowisko. W byłej placówce realizuje 3 godziny. Czy należy mu zmienić umowę na czas określony (w nowej placówce został zatrudniony na czas nieokreślony)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe