Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania...

PORADA PRAWNA

05 stycznia 2023 Prawo oświatowe

W szkole mamy problem z zatrudnieniem psychologa – oferta pracy znajduje się czerwca 2022 r. na stronie KO w Poznaniu oraz PUP. W chwili obecnej wyraziła chęć pracy osoba, która ukończyła stopnia I stopnia z zakresu psychologii oraz kontynuuje na pierwszym roku studia magisterskie z zakresu psychologia kliniczna. Osoba nie posiada kwalifikacji pedagogicznych – zobowiązuje się do ich uzupełnienia. Czy mogę wystąpić do kuratorium oświaty o wyrażenie zgody na zatrudnienie tej osoby na okres dwóch lat w ramach rozpoczęcia przygotowania do zawodu?

Zgodnie z art. 10 ust. 9 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska. W myśl art. 10 ust. 10 KN, do nauczycieli zatrudnionych na tej podstawie nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele początkujący. Oznacza to, że nauczyciele bez kwalifikacji, zatrudnieni za zgodą kuratora oświaty, nie realizują awansu zawodowego w ramach tego stosunku pracy.

W opisanej sytuacji dyrektor będzie zatrudniał nauczyciela za zgodą kuratora oświaty. Nauczyciel nie posiada przygotowania pedagogicznego. Wprawdzie, na podstawie art. 10 ust. 3 KN, w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2 (osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego), legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, może być nawiązany stosunek pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie pierwszego roku pracy w szkole. W przypadku gdy nauczyciel w trakcie pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem umowę o pracę z końcem tego roku szkolnego bez wypowiedzenia. Należy jednak zaznaczyć, że opcja ta dotyczy osoby zatrudnianej na podstawie art. 10 ust. 2 a nie art. 10 ust. 7 KN. Na podstawie art. 10 ust. 2 KN nauczyciel początkujący jest zatrudniany na 2 lata szkolne, natomiast art. 10 ust. 7 KN przewiduje możliwość zatrudnienia na czas określony, ale wyznaczony potrzebą organizacyjną nauczania lub zastępstwem nieobecnego nauczyciela. Nauczyciel bez kwalifikacji zatrudniany na podstawie art. 10 ust. 7 i 9 KN nie może więc rozpocząć przygotowania do zawodu nauczyciela.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT