Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Osoba fizyczna (radny)chce przekazywać szkole darowiznę pieniężną (co miesiąc po 300,00 zł) z przeznaczeniem na dożywianie dzieci z biednych rodzin, których dochód przekracza nieznacznie kwotę uprawniającą do korzystania z opieki społecznej, wybranych przez szkołę. W jaki prawny sposób szkoła może przyjąć tę darowiznę ( szkoła nie ma i nie będzie miała rachunku dochodów własnych, nie jest też możliwe skorzystanie z rachunku Gminy). Czy te wpłaty mogłyby wpływać na rach. Rady Rodziców, z którego byłyby przelewane na rachunek żywieniowy razem ze wszystkimi wpłatami za żywienie?
Zgodnie z zasadą finansowania brutto, szkoła, która nie posiada wyodrębnionego rachunku dochodów własnych, jakiekolwiek uzyskany dochód musi przekazać do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, który jest jej organem prowadzącym (art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.). Organ prowadzący następnie może, ale nie musi, przeznaczyć kwotę odpowiadającą wysokości darowizny na wydatkowanie zgodnie z planem finansowym szkoły, który może ulec zmianie.
Korzystniejsze – z punktu gwarancji wydania środków zgodnie z przeznaczeniem - byłoby dokonanie przez osobę fizyczną darowizny w rozumieniu art. 888 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2014 r., poz. 121 bezpośrednio na rzecz rady rodziców (a nie szkoły). Zgodnie z art. 54 ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin rady rodziców, ustanowiony na podstawie art. 53 ust. 4 u.s.o. Jeśli zachodzi taka potrzeba, regulamin rady rodziców powinien zostać zmieniony w sposób umożliwiający wydatkowanie funduszy na dożywianie dzieci.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy wniosku o udostępnienie informacji publicznej, który wpłynął na email szkoły. Mam ogromne wątpliwości co do zasadności udzielenia odpowiedzi na niektóre zagadnienia (jeśli tak, to jakie informację mogę udzielić przestrzegając RODO) i konieczna jest weryfikacja prawna w zakresie odpowiedzi na poszczególne pytania. Potrzebuje porady przy konstrukcji takiego pisma (w odniesieniu do poszczególnych punktów).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Niepełnoletnia uczennica gimnazjum od 20 września 2017 r. nie uczęszcza do szkoły. Jest to decyzja ojca, który w ten sposób protestuje przeciw decyzji sądu (sprawa ta nie ma związku z uczennicą). Do ojca zostały wysłane już dwa upomnienia i wniosek o egzekucję w związku z brakiem realizacji obowiązku szkolnego przez córkę. Czy Dyrektor szkoły, ze względu na dobro dziecka powinien/może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegające na uniemożliwieniu realizacji obowiązku szkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła przystąpiła do Międzyzakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej (MPKZP), zawarta została umowa, w której jest zapis wskazujący, że koszt obsługi w przeliczeniu na jednego członka wynosi x zł, będą one naliczane proporcjonalnie do ilości członków i płatne kwartalnie zgodnie z wystawioną fakturą. Czy szkoła może zapłacić fakturę pokrywającą koszty obsługi MPKZP? Jaka jest podstawa prawna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole w przypadku dwóch klas są podziały na dwie grupy na takich przedmiotach jak język angielski, informatyka oraz lekcje wychowania fizycznego. Zdarza się sytuacja, gdy nauczyciel prowadzący np. informatykę w grupie 1 jest nieobecny w pracy. W tym samym czasie grupa 2 ma język angielski. Ze względu na brak zorganizowania zastępstwa w 1 grupie łączy się grupę 1 i 2. Czy w takim przypadku jak ma zostać policzona godzina zajęć, jeśli nauczyciel miał prowadzić lekcje z np. 15 uczniami (1 grupa), a miał pod opieka całą klasę (grupa 1 i 2)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Rodziców wszystkie dokumenty przechowuje w prywatnym mieszkaniu. W regulaminie RR jest zapis:
"§ 37
1. Protokoły z zebrań komisji powołanych przez Radę Rodziców stanowią dokumentację pracy Rady Rodziców.
2. Za przechowywanie protokołów z zebrań komisji odpowiedzialny jest sekretarz Rady Rodziców.
3. Sekretarz Rady Rodziców przekazuje dokumentację w ręce sekretarza nowej kadencji Rady Rodziców."
Czy jest to zgodne z prawem?
Na pismo o przekazanie dokumentacji do szkoły otrzymałam kserokopie bez poświadczenia za zgodność z oryginałem.
Ponadto RR takie same kopie (protokoły, listy obecności) przekazała Wójtowi Gminy oraz Radzie Gminy. Czy zgodne jest to z prawem oraz RODO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe