Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący ma zamiar utworzenia zespołu szkół poprzez połączenie szkoły podstawowej z gimnazjum. Jaka jest procedura realizacji tego zamierzenia? Czyje opinie musi uwzględnić organ prowadzący? Czy kurator wyraża zgodę na utworzenie zespołu, czy tylko opiniuje? Czy organ prowadzący musi rozpisać konkurs na dyrektora zespołu, czy może powierzyć obowiązki? Jak wygląda ewentualny konkurs na dyrektora-chodzi o przedstawicieli rodziców i nauczycieli-z obu rad, czy wspólny kandydat? Proszę o udzielenie szczegółowej informacji wraz z podaniem podstawy prawnej.
Ad. 1-3.Organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności: a) rad pedagogicznych, b) rad rodziców, c) rad szkół placówek ani d) samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej. Uchwałę w sprawie utworzenia zespołu szkół, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, podejmuje ten organ. Warunkiem jest uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty w przypadku, o którym mowa w pytaniu, czyli - gdy chodzi o połączenie w zespół szkoły podstawowej i gimnazjum. W celu uzyskania opinii, organ prowadzący szkolę przekazuje uchwałę o zamiarze połączenia szkoły podstawowej z gimnazjum wraz ze szczegółowym uzasadnieniem. Jednostka samorządu terytorialnego, która zwraca się do Kuratora Oświaty z wnioskiem o opinię dołącza do wniosku dokumenty: 1. opinie rad pedagogicznych szkoły podstawowej i gimnazjum, 2. opinie rad rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum, 3. opinii związków zawodowych działających w szkołach. Ad. 4. Przepisy dotyczące konkursu na stanowisko dyrektora stosuje się również w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora nowo zakładanego zespołu szkół. Przypadek, kiedy następuje powierzenie: do konkursu nie zgłasza się żaden kandydat. Ad. 5. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę powołuje komisję konkursową w składzie: 1) trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę; 2) dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny; 3) po jednym przedstawicielu: a) rady pedagogicznej, b) rady rodziców, c) zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy. W przypadku konkursu na stanowisko dyrektora zespołu szkół, wybiera się po 1 przedstawicielu wspólnym z łączonych szkół (pkt 3 a-c).
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 36a, 62.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy skreślenia z listy uczniów szkoły podstawowej ucznia, który w maju skończył osiemnaście lat. Uczeń nie realizował obowiązku szkolnego, o czym został powiadomiony sąd rodzinny i Burmistrz Miasta. Dostarczył on do szkoły pismo, w którym prosi o skreślenie z listy uczniów. Jakie kroki powinnam poczynić, by uczynić to zgodnie z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego (magister pedagogiki) ukończył studia podyplomowe z zakresu Logopedii. Czy ta osoba może prowadzić zajęcia logopedyczne dla dzieci z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Szkoły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych organizuje dla pracowników szkoły zagraniczną wycieczkę, na którą wpisał się między innymi konserwator zatrudniony na czas określony - do końca lutego 2018r. Konserwator w styczniu dokonał odpowiedniej wpłaty - zgodnie z regulaminem ZFŚS pracowników szkoły. Umowa konserwatora wygasła 27 lutego 2018r. i następna nie została zawarta. Konserwator nadal jest zainteresowany wyjazdem na wycieczkę twierdząc, że dokonał wpłatę zaliczki będąc jeszcze pracownikiem szkoły. Czy były już pracownik ma prawo skorzystać z ZFŚS na takich samych zasadach jak czynny pracownik, choć umowa o pracę wygasła z końcem lutego 2018 a wycieczka odbędzie się w lipcu 2018? Czy powinien on dopłacić do 100% kosztów wycieczki.
- Witam, mam pytanie dotyczące łączenia szkoły podstawowej i gimnazjum w zespół szkół. Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa i perspektyw na przyszłość warto powoływać zespół? Jakie przepisy prawne regulują na dzień dzisiejszy te kwestie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka ur. 19.06.1961 r., zatrudniona w przedszkolu publicznym w okresie 01.09.1982–30.09.2021, może przejść na emeryturę na podstawie art 88 ust 1 KN (praca w szczególnych warunkach)? Czy praca w przedszkolu jest zaliczana do pracy w szczególnych warunkach (jakie szczególne warunki mogą wystąpić w przedszkolu)? Nauczycielka chce, aby okres 01.09.1982–31.12.2008 zaliczyć do pracy w szczególnych warunkach. Jaka jest korzyść dla nauczyciela emeryta z takiego zapisu na świadectwie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe