Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września zatrudniliśmy katechetkę - nauczyciel kontraktowy. Z tego względu iż skierowanie z kurii dostała tylko na rok więc zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony tak jak na skierowaniu z kurii do dnia 31.08.2015. W styczniu nauczycielka poinformowała nas, iż jest w ciąży. Termin porodu przewidziany jest na 12 czerwca 2015 r. Później chce wziąć roczny urlop macierzyński. Po macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy, a my również chcielibyśmy z nią dalej współpracować jednak jak to teraz powinno wyglądać? Umowa do 31.08.2015 r. i co dalej? Na macierzyńskim zawierać z nią kolejną umowę i załatwiać misję z kurii? Czy po zakończeniu umowy ona przechodzi z macierzyńskim do ZUSu, a my musimy poszukać sobie kogoś innego na rok i w kolejnym roku dopiero znów ją zatrudnić?
Obydwie propozycje rozwiązania opisanej sytuacji są możliwe, oprócz podpisywania umowy w trakcie urlopu macierzyńskiego (to byłoby bezzasadne). Zamiast tego, juz w tym roku szkolnym można podpisać aneks do umowy o pracę, przedłużający ją lub zmieniający na umowę na czas nieokreślony. Posunięcie to powinno być poprzedzone porozumieniem z władzami kościelnymi, aby mieć pewność, że nauczycielka otrzyma kolejną misję. Poza tym w przyszłym roku szkolnym potrzebny będzie nauczyciel "na zastępstwo".
Druga możliwość - rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który była zawarta, przedtem udzielenie urlopu macierzyńskiego do 31.08.2015 r. (reszta zasiłku macierzyńskiego w ZUS). Zatrudnienie na rok nowego katechety, a potem (o ile nauczycielka otrzyma nowe skierowanie) ponowne jej zatrudnienie. To rozwiązanie również należy przedyskutować z władzami kościelnymi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedstawił decyzję o naliczeniu kapitału początkowego z zus gdzie ma okres nieskładkowy 4 lata 6 miesięcy i 3 dni oraz zaświadczenie z KRUS o okresach opłacanych składek ( część tego okresu nauczyciel już pracował w szkole). Czy na podstawie tych dokumentów mogę nauczycielowi doliczyć staż pracowniczy. czy powinnam zażądać innych dokumentów? W jakim wymiarze powinnam zaliczyć okres do stażu z tych danych
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W uchwale OP nie ma dokładnego zapisu, w jaki sposób obliczyć liczbę godzin ponadwymiarowych dla nauczyciela, który ma 3 godziny ponadwymiarowe (18+3), w sytuacji gdy nauczyciel ma w planie lekcji 2 godziny np. we wtorek (-1,6 nie dopełnia pensum) a ten dzień jest dniem świątecznym? Czy ilość godzin ponadwymiarowych będzie wynosiła 1 godz, czy 3 godz.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Cytat z Państwa strony "Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
Kwestię tę reguluje:
KODEKS PRACY Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (ze zm.)
Art. 251. [Kolejna umowa na czas określony] § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej
a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca".
Czy jednak w tej sytuacji nie ma zastosowania art 10 pkt 7 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w razie nieobecności nauczyciela na swoich zajęciach można połączyć tę klasę z inną klasą u innego nauczyciela lub z zajęciami rewalidacyjnymi czy nauczaniem indywidualnym na terenie szkoły? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi (dokładnie dietetyk) który ma umowę na czas nieokreślony, wypowiedzenie warunków pracy i płacy musi być poprzedzone okresem wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe