Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września będę prowadzić publiczną szkołę podstawową zatrudniając na podstawie kodeksu pracy. Mam pytanie dotyczące zatrudniania specjalistów w szkole do 100 osób. Czy w każdej placówce należy zatrudnić wszystkich wskazanych w rozporządzeniu specjalistów czyli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów oraz terapeutów pedagogicznych? Czy tylko jeżeli zatrudnienie niektórych specjalistów będzie wynikało z potrzeb wewnętrznych szkoły?
Ustawą z dnia z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1116) dokonano zmiany ustawy dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762, ze zm.) w zakresie wystandaryzowanego zatrudnienia od 1 września 2022 r. w przedszkolu niebędącym przedszkolem specjalnym, w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, niebędących szkołami specjalnymi, w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz w zespole, w skład którego wchodzi to przedszkole lub ta szkoła, zatrudnia się nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
Dotyczy to także szkół publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne (a zatem także pytającego) oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Zgodnie z art. 29 cytowanej ustawy z 12 maja 2022 r., od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. w wymienionej w pytaniu szkole podstawowej łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych nie może być niższa niż 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100.
Zgodnie z nowym art. 42d ust. 3 KN od 1 września 2024 r. w wymienionej w pytaniu szkole podstawowej łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych zwiększy się i nie będzie mogła być niższa niż 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100.
Zgodnie z nowym art. 42d ust. 5 KN w przypadku wymienionych nauczycieli w szkole publicznej prowadzonej przez osoby fizyczne, łączną liczbę etatów nauczycieli, oblicza się jako sumę ilorazów, w których dzielną jest suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, a dzielnikiem jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, określony dla tego nauczyciela przez organ prowadzący.
Zgodnie z nowym art. 42d ust. 11 KN w przypadku wymienionych nauczycieli w szkole publicznej prowadzonej przez osoby fizyczne, w której liczba uczniów przekracza 50, liczba etatów nauczycieli:
- pedagogów specjalnych nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli wyliczonej według art. 42d ust. 5 KN;
- psychologów nie może być niższa niż 25% łącznej liczby etatów nauczycieli wyliczonej według art. 42d ust. 5 KN.
W wymienionej w pytaniu publicznej szkole podstawowej prowadzonej przez osoby fizyczne od 1 września 2022 r. należy zatrudnić obowiązkowo:
- nauczyciela pedagoga specjalnego w wymiarze nie niższym 0,25 etatu;
- nauczyciela psychologa w wymiarze nie niższym 0,25 etatu.
Pozostałe 0,5 etatu (wynikające z wyliczenia - art. 29 cytowanej ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw) można, w miarę potrzeb, przeznaczyć na zatrudnienie nauczyciela pedagoga, logopedy lub terapeuty pedagogicznego.
Oczywiście są to wartości minimalne, jeżeli chodzi o zatrudnienie nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego – osoba prowadząca może zwiększyć wynikające z Karty Nauczyciela wymiary zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudnionych jest 32 nauczycieli z czego tylko dwóch ma aktualna oceną pracy (z roku 2016) pozostali pięć la i więcej. W związku ze zmianą przepisów i koniecznością oceny nauczyciela raz na trzy lata, co powinien zrobić dyrektor? W roku szkolnym 2018/2019 dokonać oceny trzydziestu nauczycieli? Podzielić ich na mniejsze grupy i wciągu trzech lat ocenić wszystkich (np. po dziesięciu rocznie)?
- Czy nauczyciel zatrudniony w niepublicznej szkole przysposabiającej do zawodu dla niepełnosprawnych i intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym w klasie np. o profilu " kucharz" musi posiadać dodatkowe kwalifikacje zawodowe?
- Ile dni w tygodniu powinien pracować nauczyciel zatrudniony na 1/2 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W niepublicznym przedszkolu integracyjnym w ramach zajęć dodatkowych szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnością zapewniamy dogoterapię, hipoterapię. Ze specjalistami prowadzącymi w/w zajęcia obecnie mamy podpisane umowy o współpracy (zajęcia odbywają się w różnych terminach w zależności od zapotrzebowania,tj. zgłoszeń rodziców bo zajęcia są dobrowolne oraz w przypadku hipoterapii od pogody - zajęcia prowadzone są na placu przed przedszkolem). Czy od 1.09.2018 roku jesteśmy zobowiązani do zawarcia z tymi specjalistami umów o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zastępstwa w klasie integracyjnej! Czy w czasie nieobecności jednego z nauczycieli, wiodącego lub wspomagającego spowodowanej np. chorobą dłuższą lub krótszą oraz np. urlopem okolicznościowym muszą (powinny być) organizowane zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, komu można je powierzyć?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe