Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego planuję powstanie oddziałów integracyjnych i w związku z tym mam kilka pytań: 1. Czy gmina z subwencji na dziecko niepełnosprawne może zabrać pieniądze na dowóz (jest to zadanie własne gminy, ale wiem, że takie są praktyki)? 2. Czy nauczyciel wspomagający jest zatrudniany z KN, czy z Kodeksu Pracy? 3. Jaki jest wymiar godzin nauczyciela wspomagającego?
1. Zgodnie z art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu uczniom niepełnosprawnym realizującym obowiązek szkolny. Jest to zadanie własne gminy, którego finansowanie nie jest uwzględniane przy podziale subwencji oświatowej. Koszty dowozu ucznia nie są również uwzględniane w algorytmie podziału subwencji (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2015, Dz. U. z 2014 r. poz. 1977). Z powyższych względów gmina powinna finansować dowóz uczniów z innych środków niż subwencja oraz jej nie pomniejszać.
2. Nauczyciela wspomagającego zatrudnia się obligatoryjnie w szkołach integracyjnych i oddziałach intergracyjnych w szkołach ogólnodostępnych. Są to nauczyciele posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, zatrudniani w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego. Jest to więc nauczyciel, którego zatrudnia się, tak jak kazdego innego, na podstawie Karty Nauczyciela.
3. Wymiar godzin nauczyciela wspomagającego nie został ustalony przez ustawodawcę w Karcie Nauczyciela. Na podstawie art. 42 ust. 7 KN pensum to określa, w drodze uchwały, organ prowadzący.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor musi udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi, który został wybrany na radnego do powiatu? W aktualnych wyborach nauczyciel został wybrany na radnego do powiatu. Obecnie jest na urlopie ojcowskim do końca listopada. Podobno nie chce wrócić do pracy tylko wystąpić o urlop bezpłatny na cztery lata. Nie jest pracownikiem starostwa powiatowego, nie pełni tam funkcji kierowniczej. Uważa jednak, że dyrektor szkoły jest zobowiązany do udzielenia mu urlopu bezpłatnego. Czy ma rację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia wiedza o społeczeństwie w klasie VIII w przyszłym roku szkolnym będzie mógł uczyć nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku historia (kierunek pedagogiczny).
- Proszę o pomoc w interpretacji zapisów z Karty Nauczyciela i Prawa oświatowego dotyczących zatrudniania osób do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, nie posiadających uprawnień pedagogicznych w szkole niepublicznej. Czy za każdym razem trzeba uzyskać na takie zatrudnienie zgodę kuratora, np. instruktor gry w szach y- chcemy prowadzić na terenie szkoły takie zajęcia i zatrudnić osobę na umowę zlecenie. Napomnę że jesteśmy placówką niepubliczną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- N-l zatrudniony na zastępstwo nie będzie miał godzin w roku szk.19/20 a n-l którego zastępował w listopadzie 2018 odszedł na emeryturę.N-l nadal ma umowę na zastępstwo bez określenia daty do kiedy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe