Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Na podstawie § 1 ust 2 i § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści...

PORADA PRAWNA

21 sierpnia 2017 Prawo oświatowe

Od której klasy wprowadza się Wychowanie do życia w rodzinie i ile godzin. Co jeśli nie ma nauczyciela z takim przygotowaniem i nie ma chętnych nauczycieli?

 Na podstawie § 1 ust 2 i § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, Dz. U. z 2014 r., poz. 395 z późn. zm. od 1 września 2017 r. zajęcia WDŻR są realizowane w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, a w każdym roku szkolnym dla uczniów poszczególnych klas wymiar godzin zajęć wynosi po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców. Zgodnie z § 4 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach, zaś uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach. Dla uczniów, którzy nie zrezygnowali z zajęć, szkołą ma obowiązek je zorganizować, gdyż w przeciwnym razie nie realizuje podstawy programowej, co kurator oświaty bada w ramach zewnętrznego nadzoru pedagogicznego z możliwymi konsekwencjami w postaci zaleceń, decyzji zobowiązującej do usunięcia uchybień i możliwością odwołania dyrektora publicznej szkoły, wykreślenia z ewidencji (czyli likwidacją) niepublicznej szkoły (art. 55 – art. 56, art. 169 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59). Dlatego wykwalifikowanego nauczyciela należy poszukiwać przez cały czas, aby zajęcia móc zorganizować chociażby pod koniec roku szkolnego.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT