Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi po długiej chorobie udzielono urlopu dla poratowania zdrowia (4.10.2011 r. do 29.06.2012 r.). W maju udał się na badania kontrolne (na własna prośbę) i nie otrzymał zezwolenia od lekarza na dalszą pracę jako nauczyciel. Czy wobec tego może wykorzystać do końca udzielony mu urlop zdrowotny, następnie urlop wypoczynkowy za 2012 r. (lipiec i sierpień), a z dniem 31.08.2012r. rozwiązać umowę o pracę w związku z orzeczeniem lekarskim? Czy musimy rozwiązać umowę z dniem 31.05.2012 r.?
To, że nauczyciel poszedł do lekarza w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia nie przesądza o jego zwolnieniu. To całkiem prawidłowe orzeczenie - skoro przebywa na urlopie zdrowotnym, to znaczy, że nie jest zdolny do pracy.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 73. 6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Należy zatem w połowie czerwca dać nauczycielowi skierowanie na badania kontrolne. Jeżeli wówczas nie otrzyma zezwolenia na dalszą pracę, należy rozwiązać z nim stosunek pracy na podst. art. 23 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w tygodniowych szkoleniach w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus+. Na wyjazd otrzymali delegacje służbowe. Czy nadgodziny, które przepracowaliby w szkole w tym czasie należy rozliczać normalnie, jakby były przepracowane? Czy też należy je potraktować jako nieprzepracowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Za 6 stycznia 2018 dajemy dzień wolny dla wszystkich pracowników 30 kwietnia 2018 tj. poniedziałek - 4-mies okres rozliczeniowy - pracownik pracujący na część etatu (0,4) pracuje po 3 godz. dziennie od wtorku do piątku, poniedziałki ma wolne. Czy w takim razie powinniśmy oddać mu inny dzień wolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwraca się z prośbą o poradę prawną dotyczącą nauczyciela zatrudnionego na podstawie art. 15 ust.2 - Prawo Oświatowe.
Zapytanie dotyczy pensji w/w nauczyciela. Od stycznia 2019r. najniższa krajowa wzrosła do kwoty 2250. W ustawie napisane jest, że w/w nauczyciel nie może zarabiać więcej niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli .
Obecnie stawka w/w nauczyciela wynosi 2147 ponieważ jest osobą bez przygotowania pedagogicznego.
Czy od 01.01.2019r. powinniśmy zwiększyć jej wynagrodzenie do najniższej krajowej tj. 2250 zł czy czekać na rozporządzenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli i bazować na kwocie wymienionej w tabeli?
Bardzo proszę o pilną odpowiedzieć .
z poważaniem
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa 4 tygodnie na zwolnieniu lekarskim. Czy może w trakcie zwolnienia zalogować się na dzienniku elektronicznym i sprawdzić informacje, np. tematy lekcji zastępczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracował w naszej szkole od dnia 1.09.2016 r. do 31.08.2017 r., po czym otrzymał świadectwo pracy. Ten sam nauczyciel zostanie zatrudniony od 1.09.2021 r. do 31.08.2022 r. w wymiarze 8/18. Czy mogę wykorzystać starą teczkę akt osobowych, czy mam obowiązek utworzenia nowej teczki? Proszę o podstawę prawną do umowy o pracę z Karty Nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe