Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka została zatrudniona w przedszkolu na zastępstwo do 31.08.2020 r. W marcu 2020 r. urodziła i przebywa do 12 lipca na urlopie macierzyńskim, następnie chce skorzystać z 2 tygodni urlopu rodzicielskiego i w dalszej kolejności z urlopu wypoczynkowego. Pytanie: Czy można znowu zatrudnić tę nauczycielkę od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. na zastępstwo i czy będzie ona mogła wykorzystać w czasie zatrudnienia urlop rodzicielski?
Zgodnie z art. 1821c § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj.Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy) urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Może być on udzielony maksymalnie w czterech częściach. Urlop ten jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego .
Ponadto art. 1821c § 4 kodeksu pracy stanowi, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni. Wynika z tego, że nie można udzielić pracownikowi krótszego urlopu rodzicielskiego niż 6 tygodni (dotyczy to 1 części urlopu).
Nie ma jednakże przeszkód co do tego, aby nauczycielka najpierw wykorzystała 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, a dopiero potem poszła na urlop wypoczynkowy.
Nie ma również przeszkód prawnych dotyczących ponownego zatrudnienia tej nauczycielki, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że fizycznie nie będzie jej w pracy, tym bardziej, że dalej będzie uprawniona do tego, żeby korzystać z urlopu rodzicielskiego, a potem ewentualnie wychowawczego. Co do umowy to podkreślić należy, że ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) nie posługuje się pojęciem umowy na zastępstwo. Stosowanie do art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nie jest to kodeksowa umowa na zastępstwo, ale umowa na czas określony zawarta w celu zastępowania nieobecnego nauczyciela. Jak każda umowa terminowa muszą być w niej określone terminy obowiązywania w postaci konkretnych dat.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka w maju otrzymała wypowiedzenie z pracy na podst art. 20 KN, w czerwcu otrzymała powołanie na stanowisko dyrektora w tej samej szkole. Czy dyrektor, który dał wypowiedzenie powinien go teraz anulować? Jak nie - to co z nauczycielem od września? Jaka jest jego sytuacja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2017 r. gimnazjum zostało włączone do szkoły podstawowej. Od 1 września 2015 roku szkoła podstawowa ma swojego społecznego inspektora pracy, a od 26 września 2016 r. gimnazjum. Czy w związku z włączeniem gimnazjum do szkoły podstawowej jeden ze społecznych inspektorów pracy powinien zostać odwołany, czy mają prawo działać wspólnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły powinien uzyskać od organu prowadzącego zakres kompetencji dotyczący podejmowania decyzji w sprawie remontów i inwestycji w szkole? W jakim zakresie i do jakich kwot?
- Chciałabym zapytać o emeryturę? Czy N-l gimnazjum 34 lata pracy, 62 lata życia może przejść na emeryturę z powodu braku godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W okresie zdalnego nauczania organ prowadzący uważa, że nauczycielom pracującym w szkole specjalnej nie należy się dodatek za warunki trudne. Czy jest to zgodne z prawem? W umowach jest zapisane, że taki dodatek mamy mieć wypłacony. Zwracam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej dotyczącej wypłacania nauczycielom w szkołach specjalnych dodatku za trudne warunki pracy w okresie zdalnego nauczania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe