Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona od 1.09.2004 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy przebywała na urlopach (macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym - 2 lata) od 3.04.2017 do 31.08.2020 r. Od 1.09.2020 r. chciałaby skorzystać z urlopu zdrowotnego? Czy jest to możliwe? Czy możne wystąpić z wnioskiem do dyrektora? Czy ewentualnie możne skorzystać z bezpłatnego urlopu (urlop płatny trwał 2 lata).
Nauczycielka posiada wymagany 7 – letni staż uprawniający do urlopu dla poratowania zdrowia oraz jest zatrudniona w pełnym wymiarze zajęć (art. 73 ust. 1 i 3 -4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Może więc złożyć do dyrektora pisemny wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, co będzie zobowiązywało dyrektora do wystawienia nauczycielowi w terminie 7 dni roboczych skierowania do lekarza medycyny pracy na badanie. O potrzebie udzielenia urlopu orzeka lekarz wykonujący badania profilaktyczne pracowników danej placówki (art. 73 ust. 10 – 10c KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracujący w szkole feryjnej, pracujący na cały etat ma być wyznaczony przez Dyrektora do egzaminów. Z racji na zmianę planu,1 dzień w tygodniu nie ma zajęć z uczniami. Czy w tym dniu może Dyrektor polecić pracę przy egzaminach tak jakby był w pracy? Czy ten dzień należy traktować jak obowiązkowy dzień w pracy czy traktować pracę w myśl art 64 ust 2 K.N. i sumować do łącznej liczby 7 dni? Dotyczy to okresu egzaminów maturalnych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wystawienia duplikatu świadectwa Panu,który uczęszczał do mojej placówki tylko jeden rok 1992/1993 do klasy V. W pierwszym semestrze miał praktycznie w większości oceny niedostateczne, zaś w drugim semestrze praktycznie nieklasyfikowany. Moje pytanie brzmi czy powinnam mu wystawić świadectwo z wpisami nieklasyfikowany i na jakim wzorze?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zdalne rady pedagogiczne prowadzone za pośrednictwem dziennika elektronicznego są nadal prawomocne? Czy uchwały opiniujące uchwalone podczas zdalnych rad pedagogicznych mają umocowanie prawne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z udzieloną przez Państwa poradą prawną z dnia 7 kwietnia 2017, w ORW (ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym) umożliwiającym dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w stosunku do tej drugiej grupy wychowanków obowiązują ramowe plany nauczania według rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania.
(porada na stronie: https://www.nadzor-pedagogiczny.pl/porada/czy-w-orw-osrodku-rewalidacyjno-wychowawczym-umozl/6998)
Należy jednak zauważyć, że zgodnie z par. 1 w/w rozporządzenia ramowe plany nauczania określane są dla szkół, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe, podczas gdy ORW w rozumieniu wspomnianej ustawy nie jest szkołą a placówką. W związku z powyższym uprzejmie proszę o wskazanie przepisów prawnych, które zobowiązują ORW (jako placówkę) do określania ramowych planów nauczania zgodnie z ww. rozporządzeniem.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W Szkole Podstawowej Specjalnej funkcjonuje jeden oddział przedszkolny dla uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Czy w statucie szkoły można dokonać zapisu „Odział przedszkolny ma przerwę w zajęciach zgodnie z terminami przerw dla Szkoły Podstawowej Specjalnej ustalonymi przez dyrektora szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną i organem prowadzącym”? Nauczyciel zatrudniony w oddziale przedszkolnym ma umowę ze Szkołą podstawową.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe