Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w okresie stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmieniała miejsce zatrudnienia. Była zatrudniona w trzech szkołach w następujących okresach: •od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. – w jednej szkole •od 01.09. 2017 r. do 31.08.2018 r. - w drugiej szkole •od 01.09.2018 r. do chwili obecnej - – w mojej szkole Do stażu zaliczyłam jej okresy dotychczas odbytego stażu, gdyż pojęła zatrudnienie w kolejnych szkołach nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytych staży otrzymała pozytywne oceny dorobku zawodowego. Czy powinnam nauczycielce przedłużyć staż o 2 miesiące - przerwa w zatrudnieniu od 1 lipca 2017 r. do 1 września 2017 r.?
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.Ustawa określa konkretne przypadki, które zobowiązują do przedłużenia stażu. Przerwa w zatrudnieniu nauczyciela w okresie od 1.07.2017 r. do 31.08.2017 r. w mojej ocenie jest błędem, ponieważ nauczycielowi zatrudnionemu – jak wyżej – przysługuje urlop na podstawie art. 64. Z przepisów ustawy zatem wynika, że nauczyciel powinien być zatrudniony przez cały rok szkolny (łącznie z okresem wakacji). Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach następujących. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245), w szczególności art. 9d.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przedszkola - nauczyciel kontraktowy odbywająca staż na kolejny stopień awansu zawodowego była nieobecna w pracy w następujących okresach: od 27.02.2017 do 21.09.2017 niezdolność do pracy w związku z ciążą, od 22.09.2017 do 08.02.2017 - urlop macierzyński i od 09.02.2018 do 17.05.2018 - urlop rodzicielski. Czy nauczycielka musi rozpocząć staż od nowa, czy można go przedłużyć o czas trwania nieobecności?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący, który uzyskał dyplom licencjacki wychowania przedszkolnego w czerwcu 2020 r. może od września 2020, rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o ocenę, czy tak można rozwiązać problem awansu w przedszkolu niepublicznym: dyrektor jest nauczycielem dyplomowanym, trzech nauczycieli rozpoczęło staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel kontraktowy właśnie złożył wypowiedzenie, na razie na jego miejsce nie ma nikogo. Jeżeli dyrektor zostaje opiekunem stażu, a organ prowadzący utworzy stanowisko wicedyrektora, to nauczyciele zrealizują staż i można będzie powołać komisję kwalifikacyjną? Czy to akceptowalne rozwiązanie? Czy aby powołać wicedyrektora należy dokonać zmiany w statucie? Obecnie nie ma takiego zapisu. Czy wicedyrektor musi być nauczycielem, czy może być bardziej menadżerem?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbywający staż na stopień nauczyciela dyplomowanego od 15.02.2016 do 30.06. 2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia wykorzystał urlop wypoczynkowy, a od 1 września do 30 czerwca przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w związku z tym należy zsumować zwolnienie oraz urlop i wtedy nauczyciel będzie musiał rozpocząć staż od początku, czy nieobecności tych nie sumujemy i tym samym staż przedłuża się o dany okres nieobecności?
- Chciałbym zapytać czy powinienem zmodyfikować swój plan rozwoju zawodowego? Staż na n-la dyplomowanego zacząłem 1.09.2014 r. w SP 9 w Łomży jako n-l matematyki (do 31.05.2017). Na podstawie przeniesienia służbowego od 1.09.2015 r. pracuję w SP w Stawiskach na stanowisku dyrektora. Mam także 4 godz. tygodniowo matematyki. Czy w związku z pełnieniem funkcji dyrektora w okresie stażu powinienem zmodyfikować plan, czy jedynie wystarczy, że opiszę działania z pracy w SP 9 i SP Stawiski w sprawozdaniu, które złożę do burmistrza w czerwcu 2017? Co powinienem zamieścić w sprawozdaniu za okres wrzesień 2015 – maj 2017 (czas pracy na stanowisku dyrektora)? Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę (jakaś podstawa prawna)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe