Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w dniu 5 grudnia 2018 r. uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego. Jest zatrudniona na czas nieokreślony. Kiedy, w jakim wymiarze i na jakich zasadach może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego?
Art. 10 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) określa, że nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, czyli wg zapisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) obowiązujących do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 1 KN wg zapisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 2022 r. staż na stopień nauczyciela mianowanego, na swój wniosek złożony wraz z planem rozwoju zawodowego do dyrektora szkoły, nauczycielka może rozpocząć 1 września 2023 r. i planowo zakończyć 31 maja 2025 r.
Art. 10 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. określa, że nauczycielce wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego skraca się o rok, czyli z 2 lat 9 miesięcy do roku i 9 miesięcy.
Budując plan rozwoju zawodowego nauczycielka winna oprzeć się na zapisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela który odbywa przygotowanie do zawodu. W dniu nawiązania stosunku pracy pracownik posiadał 22 staż pracy w ramach wykształcenia pedagogicznego był zatrudniony na mocy ustawy o pomocy społecznej w Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownik podczas zatrudnienie w OPS wykonywał zadania polegające na wspieraniu rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Podejmował działania mające na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji. W trakcie zatrudnienia pracownik brał udział w różnego rodzaju szkoleniach mających na celu doskonalenia jego umiejętności i poszerzanie wiedzy. Pracownik w ramach projektów unijnych prowadziła zajęcia mające na celu wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W związku z dużym zaangażowaniem w prace i posiadaniem dużej wiedzy i kwalifikacji w postaci specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej pracownik awansował na stanowisko zastępcy kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy w związku z dużym dorobkiem zawodowym dyrektor szkoły może skorzystać z uprawnień art 9ca ust. 4 pkt 2 Karty Nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbywał staż na stopień nauczyciela kontraktowego w przedszkolu i zakończył go 31.08.2019 r. W przedszkolu złożył wszystkie dokumenty związane z zakończeniem stażu, otrzymał ocenę. Czy rozmowę na stopień nauczyciela kontraktowego powinien odbyć w przedszkolu - w którym zakończył pracę 31.08.2019 r czy w szkole ponadpodstawowej w której rozpoczął pracę od 1.09.2019 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona od 1 maja 2019 r. 31 sierpnia 2020 r. uzyskała stopień awansu na nauczyciela kontraktowego. 14 września 2021 r. złożyła wniosek o awans na nauczyciela mianowanego. Jaka jest obecnie u niej sytuacja w kwestii awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli nauczyciele złożyli wnioski o wszczęcie awansu we wrześniu 2018 r., to staż na nauczyciela kontraktowego trwa od 01.09.2018 do 30.09.2019r. ?
Jak aktualnie wygląda procedura awansu na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Które z dokumentów związanych z ubieganiem się o awans zawodowy nauczyciela (np. wniosek, plan rozwoju, zaświadczenia i inne) powinny znaleźć się w aktach osobowych, a które wyłącznie w teczce nauczyciela? Jak dyrektor placówki powinien przechowywać dokumenty, które otrzymał od nauczyciela stażysty?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe