Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka po urlopie macierzyńskim przebywa nieprzerwanie od 27 marca 2022 r. do 5 listopada 2022 r. na urlopie rodzicielskim, płatnym 80 %, złożyła długi wniosek . Czy w związku ze zmianami, które miały obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r. nauczycielka ta może złożyć wniosek od 1 sierpnia i płatność 81,5 %? Czy nie ma takiej możliwości? Co z urlopami które trwają w momencie zmiany przepisów?
Na tym etapie nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zmiany są w fazie konsultacji społecznych i nie można się póki co opierać na propozycji zmian. Nie ma tez najmniejszych szans, aby zmiany te weszły w życie od 1 sierpnia. Co więcej – Ministerstwo zapowiada, ze najbardziej prawdopodobnym terminem wejścia w życie zmian jest styczeń przyszłego roku.
Wobec tego nauczycielka póki co może kontynuować urlop rodzicielski płatny 80% i nie ma możliwości jego zmiany.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Katechetka w mojej szkole będzie miała cofniętą misję. Jest zatrudniona na podstawie mianowania. Rozwiązanie umowy będzie na podstawie art. 23 ust 2 pkt 6 Karty Nauczyciela, ale nie wiem co z odprawą? Czy odprawa spoczywa na szkole? Czy w ogóle odprawa się należy jeżeli umowa jest rozwiązywana z takiego powodu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z ruchem kadrowym chciałabym zapytać w jakim przypadku i w jakim terminie należy wręczyć nauczycielowi pismo związane:
- ze zmianą stanowiska pracy (nauczyciel-> nauczyciel praktycznej nauki zawodu)
- ze zmianą wymiaru pensum ze względu na połączenie stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi w arkuszu organizacyjnym szkoły przydzielono następujące obowiązki: biblioteka - 30 godz. z pensum 30 oraz 10 godz. WDŻ z pensum 18 godz., czyli uśrednione pensum 26 i 14 godz. ponadwymiarowych. 30 godz. biblioteki nauczyciel realizuje przez 5 dni w tygodniu po 6 godz. natomiast godz. WDŻ nie są zaplanowane w liczbie 10 godz. w tygodniu, tylko realizowane w liczbie np. 3 lub 5 godz. w tygodniu. Czy w takiej sytuacji należy do wypłaty tych wypracowanych np. 5 godzin ponadwymiarowych stosować pensum 26 (z arkusza organizacyjnego), czy też w każdym tygodniu obliczać inne pensum, np. 30/30 biblioteki plus 5 godz. WDŻ z pensum 18, co daje uśrednione pensum 27 i 8 godzin ponadwymiarowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ukończyłam:
1) naukę w dziennym 2 letnim studium nauczycielskim SN, (jak się uczyłam to nie pracowałam )
2) następnie gdy już pracowałam ukończyłam 3 letnie studia zaoczne ( na bazie SN),
ZUS zaliczył mi SN do stażu emerytalnego (bo była kontynuacja nauki na studiach wyższych 3 letnich - ten sam kierunek) - jako okres nieskładkowy - 2 lata. Proszę powiedzieć czy czy można zaliczyć okres nauki w SN - 2 lata, do stażu pracy uprawniający do otrzymania narody jubileuszowej? (40 lat).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani Beata pracownik administracji zatrudniona w szkole na ½ etatu chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pani Beata urodziła córkę 11.01.2015 r. ; od dnia 11.01.2015 r. do 09.01.2016 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim (182 dni), a później na urlopie rodzicielskim (182 dni). Aktualnie chciałaby przejść na urlop wychowawczy. Jak powinien wyglądać prawidłowy wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć do wniosku? Jaka jest długość i jakie są zasady udzielania urlopu wychowawczego, czy pracownik musi spełniać jakieś warunki i jakie pracodawca musi załatwiać w związku z tym formalności? A co z urlopem wypoczynkowym jeśli pracownikowi przysługuje jeszcze 6 dni urlopu wypoczynkowego za 2016 r. czy urlop wypoczynkowy należy oddać pracownikowi przed urlopem wychowawczym. Czy w trakcie urlopu wychowawczego pracownik nabywa prawo do urlop wypoczynkowy np. za 2017 r? I czy urlop wychowawczy zaliczamy do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe