Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka odeszła z pracy w dn. 30.11.2009 r. na podst. art.23.1 p.3 oraz ust. 2 p.3 Karty Nauczyciela (orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy). W dniu 04.01.2010 r. ówczesny dyrektor przyznał jej jednorazową odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Od dnia odejścia z pracy osoba ta nigdzie nie pracowała i przez pewien czas nie pobierała ani renty, ani emerytury. Rentę inwalidzką otrzymała dopiero po kilku miesiącach. Obecnie ma orzeczenie o niepełnosprawności, pobiera też rentę. Czy w tej sytuacji należą się jej świadczenia z funduszu socjalnego? Od dnia odejścia z pracy nie była objęta opieką socjalną. Czy zapis w ustawie z dn. 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu socjalnym, że uprawnionymi osobami są emeryci i renciści - byli pracownicy, dotyczy tylko osób, które odeszły z pracy bezpośrednio na emeryturę lub rentę, czy też, tak jak w jej przypadku, kiedy otrzymali rentę dopiero po jakimś czasie? Jeżeli należą się jej świadczenia z ZFŚS, to co należy zrobić, aby je dostała?
Ustawowy zapis "emeryci i renciści - byli pracownicy" odnosi się do wszystkich osób, które po odejściu z pracy uzyskały status emeryta lub rencisty. Nie ma znaczenia, czy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na emeryturę czy z innych przyczyn, ważne, aby dany zakład pracy był ostatnim, w którym pracował. Z chwilą uzyskania statusu rencisty należy nauczycielkę objąć opieką socjalną.
W chwili obecnej nie ma możliwości wypłacenia nauczycielce "zaległych" świadczeń. Są one bowiem przyznawane na wniosek osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Obecnie należy ją ująć na liście osób uprawnionych i traktować tak samo, jak pozostałe osoby.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracownika zespołu szkoły podstawowej i przedszkola. Pracownik był zatrudniony w szkole jako pomoc nauczyciela (pracownik niepedagogiczny) od 1 stycznia 2022 r. do 13 listopada 2022r. i za ten okres należy mu się „trzynastka”. Od 14 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. miał drugą umowę w tym samym zakładzie pracy (szkole), ale jako nauczyciel dzieci przedszkolnych. Czy za ten okres należy się również „trzynastka” z uwagi na fakt, że w danym zakładzie pracy przepracował cały rok? Czy jednak nie należy wypłacać „trzynastki” z tytułu tej drugiej umowy za 1,5 miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, dyplomowanego który obecnie jest w stanie nieczynnym do 28 lutego 2014 roku. Jednocześnie była taka konieczność zatrudnienia tej samej osoby na indywidualnym nauczaniu w wysokości 4 godzin. Spisałam umowę dodatkową o pracę do dnia 28 lutego 2014 roku. Czy od 1 marca mogę przyjąć go do pracy i do kiedy spisać umowę (chodzi też o zapłatę - czy z nauczyciela mianowanego czy stażysty)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy zespołem szkół utworzonym w 2019 r. (szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące). Były pracownik zwrócił się z prośbą o wydanie duplikatu świadectwa pracy za lata pracy 1988-1989. Nauczyciel pracował wówczas w przedszkolu, które nigdy nie podlegało szkole podstawowej. Pracował on kiedyś w szkole podstawowej i posiadamy jego akta w archiwum, w których znajduje się umowa z przedszkolem, nie ma jednak świadectwa pracy. Kto powinien na podstawie posiadanych dokumentów w teczce pracownika wystawić świadectwo pracy? Czy akta powinny zostać przekazane (wypożyczone) do przedszkola w którym pracowała kobieta i tam powinno zostać sporządzone świadectwo pracy za wskazany okres, opatrzony pieczątką dyrektora przedszkola? Na jakiej zasadzie można wypożyczyć akta innej placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel informatyki od 1.01.2021 do 17.01.2021 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 18.01.2021 do 31.08.2021 r. korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Należy mu się 56 dni urlopu wypoczynkowego. Czy można w takiej sytuacji – kiedy wraca do pracy 1 09.2021 r. – nie udzielić mu tego urlopu w naturze, a wypłacić ekwiwalent za urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam nauczyciela po raz piąty na umowę na czas określony, gdyż pracuje on na godzinach, które są wolne ze względu na obniżenie mojego pensum jako dyrektora. W podstawie prawnej umieściłam Art. 10 usat 7 i art. 14 ustawy Karta Nauczyciela. Nie napisałam, że jest to zastępstwo za mnie w związku z pełnieniem funkcji dyrektora. Nauczyciel był poinformowany o tym fakcie ustnie za każdym razem. Czy istnieje możliwość prawna sprostowania błędu w postaci oświadczenia korzystając z art. 29 Kodeks Pracy oraz art. 84 i 88 Kodeks Cywilny lub inna możliwość, która nie wymaga zgody nauczyciela? Czy, jeśli nie ma możliwości sprostowania tego błędu, to muszę przekształcić umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe