Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka mojej szkoły pracę zawodową rozpoczęła 01 września 1982 r. W sierpniu tego roku kończy 60 lat i chce przejść na emeryturę. Kiedy mogła by przejść na emeryturę aby otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat? W przyszłym roku szkolnym nie będzie dla niej pełnego etatu, zatem jaką odprawę należy jej wypłacić jak by przeszła na emeryturę po 01 września br.?
Jeżeli chodzi o nauczycieli, to ich prawo do nagrody jubileuszowej ukonstytuowane jest w art. 47 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm., dalej: Karta Nauczyciela), który stanowi, że a wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową. Szczegółowe zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania określone są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418). § 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowi, że nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeżeli w okresie zatrudnienia nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej należy mu ją wypłacić.
Jeżeli nie było przerw w zatrudnieniu nauczyciel nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej w dniu 1 września 2022 r., a z dniem 1 września 2021 r. przestanie być pracownikiem szkoły. Zastosowanie znajdzie tu przepis § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, który mówi o tym, że gdy w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Kluczowe znaczenie ma tu określenie tego co oznacza zwrot „mniej niż 12 miesięcy”.
W opisanym stanie faktycznym do nabycia przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej braknie równo 12 miesięcy. Niestety, nie jest to mniej niż 12 miesięcy, a równo 12 miesięcy.
Wyjścia są trzy:
• nauczyciela może przejść na emeryturę od 1 września, ale jednocześnie utraci prawo do nagrody jubileuszowej. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpi na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wówczas nauczyciel otrzyma 6-miesięczną odprawę,
• nauczyciel może pozostać na swoim stanowisku z obniżonym wymiarem. Wtedy będzie można rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron w każdym czasie, np. 5 września. Wówczas przysługuje odprawa, zwana świadczeniem, określona w ustawie z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników. Zgodnie z art. 8 ww. ustawy odprawa przysługuje w wysokości:
miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat;
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat.
• Nauczyciel może też przepracować na obniżonym etacie cały rok szkolny i przejść na emeryturę w przyszłym roku. Wówczas nabędzie prawo do sześciomiesięcznej odprawy i nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mgr historii może uczyć plastyki w klasach IV- VIIIszkoły podstawowej na podstawie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych nauczania w systemie blokowym w zakresie języka polskiego, historii z elementami WOS-u i kultury?
- Czy nauczyciel emeryt zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę może korzystać ze środków funduszu jednocześnie jako pracownik i jako emeryt?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje zawodowe -kierunek studiów musi posiadać nauczyciel, aby mógł być zatrudniony w międzyszkolnej bursie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, nauczycielka dyplomowana, przebywająca w stanie nieczynnym do 28 lutego 2014 r. dodatkowo prowadzi nauczanie indywidualne - 4 godz. w mojej placówce. Czy po ustaniu stanu nieczynnego, czyli od 1 marca 2014 roku, nadal zatrudniona jest jak nauczyciel dyplomowany czy stażysta? Wiem, że nowa umowa, ale chodzi o wynagrodzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe