Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka, która pracowała w naszej szkole w latach 1984-1995 zwróciła się o wystawienie duplikatu zaświadczenia o liczbie przysługujących świadectw rekompensacyjnych za lata 1991-1992. Taki dokument jest jej niezbędny, ponieważ przechodzi na emeryturę. Są to odległe lata. Szukałam kopi dokumentu, nigdzie nie znalazłam. Po rozmowie z pracownikami, którzy pracowali ww. latach w szkole i otrzymali „Zaświadczenie o przysługujących świadectwach rekompensacyjnych”- składali je w banku, na podstawie którego bank wypłacał należne pieniądze. W szkole nie ma kopi ww. zaświadczenia, a pracownik który je otrzymał musiał zostawić w banku. Jak mam postąpić, jeśli nie mam żadnego dokumentu, na podstawie którego można wystawić duplikat? Posiadam tylko listę, na której widnieje jej nazwisko oraz liczba przyznanych świadectw rekompensacyjnych. Czy na podstawie posiadanej listy mogę wystawić jej zaświadczenie o przyznanych świadectwach rekompensacyjnych?
Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 53 ze zm.), informacja o świadectwach rekompensacyjnych może mieć znaczenie dla byłego pracownika w kontekście ustalania przez ZUS podstawy wymiaru emerytury. Obowiązkiem pracodawcy jest współpraca w zakresie świadczeń emerytalnych z ZUS i pracownikiem (także byłym), zgodnie z art. 125 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. W sytuacji, gdy była nauczycielka zwraca się o potwierdzenie informacji o liczbie wydanych świadectw rekompensacyjnych, a taką informacją pracodawca dysponuje na podstawie listy zawierającej personalia byłego pracownika i ilość wydanych świadectw, na tej podstawie należy wydać wnioskowane zaświadczenie z bieżącą datą, a nie odpis (duplikat), skoro nie ma oryginału, na podstawie którego można by powielić treść poprzedniego zaświadczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z nowymi obowiązkami dyrektora w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej ,proszę o wzór dokumentacji pracy zespŁu ds.specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz karty indywidualnych potrzeb ucznia
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w publicznym punkcie przedszkolnym pracującym w 5-cio godzinnym trybie obowiązkowe jest dożywianie i w jakim zakresie (śniadania, obiad, podwieczorek)? Czy musi to być catering w przypadku, gdy nie ma własnej kuchni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z organu prowadzącego otrzymujemy wykaz dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły. Niektóre z nich mieszkają poza obwodem, nawet za granicą. Czy dzieci te umieszczamy w księdze ewidencji i czy monitorujemy spełnianie przez nie obowiązku szkolnego? Jak wskazują przepisy, w dokumentacji ucznia wpisujemy adres zamieszkania. Również dzieci, które mieszkają w obwodzie naszej szkoły i realizują obowiązek szkolny w naszej szkole, mają inny adres zameldowania i tam wpisane są w wykazach z jednostek samorządowych. Szkoły podległe tym samorządom proszą o potwierdzanie realizacji obowiązku szkolnego tych dzieci. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby była zgodna z przepisami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przygotowanie wzoru protokołu komisji w sprawie selekcji księgozbioru w oparciu o obowiązujące przepisy i podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole działa tylko ZNP, czy w takim przypadku arkusz opiniuje tylko ZNP, czy muszę szukać innych związków działających na terenie gminy i one też muszą opiniować arkusz organizacyjny mojej szkoły np. Solidarność, czy inne ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe