Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka kontraktowa jest we wczesnej ciąży, nie korzystała do tej pory z L4. W lipcu bądź w sierpniu będzie zdawała na stopień nauczyciela mianowanego. Jeżeli pójdzie na L4 w trakcie urlopu np. 10 sierpnia 2022 po mianowaniu to czy wręczamy jej umowę przekształcającą na podstawie mianowania z dniem 1 września 2022 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego czy czekamy do jej powrotu? Od kiedy wówczas otrzymuje nowe wynagrodzenie? Od czego naliczamy jej wynagrodzenie? Czy będzie stratna jeżeli pójdzie na zwolnienie z dniem 10 sierpnia? Co jeżeli poszłaby na zwolnienie 4 września a nie 10 sierpnia – czy byłoby to dla niej korzystniejsze?
Zgodnie z art. 10 ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego.
Jeśli więc pracownica w sierpniu uzyska stopień nauczyciela mianowanego to od września jej umowa przekształca się w mianowanie (z mocy prawa) i nie ma znaczenia, ze w tym czasie jest ona na zwolnieniu lekarskim.
Nowe wynagrodzenie oczywiście otrzymywałaby od września, gdyby pracowała. Jednak jeśli rozpocznie zwolnienie lekarskie w sierpniu – będzie otrzymywała zasiłek chorobowy, którego wysokość ustala się jako średnią z ostatnich 12 miesięcy.
Zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1133 z późn. zm.) w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, lub w miesiącach, z których wynagrodzenie bierze się pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Przepis ustawy wprost wskazuje, ze sama zmiana umowy nie ma znaczenia o ile nie idzie za nią zmiana wymiaru etatu. Nawet jeśli pracownica poszłaby na zwolnienie we wrześniu – średnia byłaby brana z poprzednich 12 miesięcy, mimo podwyżki, bo nie zmienia się wymiar etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy urlop okolicznościowy 2 dni w roku na zdrowe dziecko (art.188) należy się w każdej szkole, w której zatrudniony jest nauczyciel? Mamy takich, którzy mają 4 umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z 34 letnim stażem pracy zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał ograniczenie na które nie wyraził zgody. Czy przysługuje mu oprócz odprawy z art. 20 również odprawa emerytalna? Jak naliczyć odprawę sześciomiesięczną z wynagrodzenia zasadniczego czy z wynagrodzenia zasadniczego i godzin nadliczbowych jakie nauczyciel realizował?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie , czy nauczycielowi zatrudnionemu w naszej szkole na 7/18 etatu od 7 lat (nie jest to podstawowy zakład pracy) należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy ? Dostarczył wszystkie świadectwa pracy w poprzednich zakładach pracy, z których wynika, że nabył prawo do nagrody jubileuszowej.
Proszę o szybką odpowiedź i podstawę prawną jeśli należy wypłacić to świadczenie w naszej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole ponadpodstawowej mogę zatrudnić cudzoziemca na stanowisku nauczyciela native spikera pochodzącego z UE. Studia ukończył w kraju UE, w którym pracował jako nauczyciel. Obecnie mieszka w Polsce.
Czy takiego nauczyciela mogę zatrudnić z KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który jest na urlopie dla poratowania zdrowia może bezpośrednio po nim iść na świadczenie kompensacyjne? Nauczyciel spełnia wszystkie warunki świadczenia kompensacyjnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe