Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest na urlopie wychowawczym. Na jej miejsce została zatrudniona na umowę o pracę druga osoba. Czy nauczycielka może wrócić z urlopu wychowawczego do pracy wcześniej na 3 miesiące? Jeśli tak to jak w tej sytuacji należy potraktować osobę zastępującą? Zaznaczam, że osoba zastępująca ma w tej szkole łączny staż pracy ponad 3 lata.
Na wstępie należy zaznaczyć, że umowa na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa w dniu powrotu zastępowanego pracownika, więc nie trzeba jej wypowiadać.
Co do zakończenia urlopu wychowawczego, to zgodnie z art. 67b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie – za zgodą organu udzielającego urlopu;
2) z początkiem roku szkolnego – po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.
Jeśli więc nauczyciel chce przerwać urlop wychowawczy, to może to zrobić jedynie w ściśle określony sposób.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który ukończył 63 lata może startować w konkursie na dyrektora szkoły?
- Czy dyrektor szkoły może zwrócić się do biskupa diecezjalnego o cofnięcie skierowania do nauczania religii dla katechety na podstawie negatywnej oceny pracy po wizytacji diecezjalnej?
- Pytanie dotyczy zmiany warunków zatrudnienia, a mianowicie: Nauczyciel do tej pory pracował w wymiarze 19/18 ucząc przyrody, od września 2014 niestety mógł otrzymać tylko 17/18, ale dostał 4 godziny świetlicy. Czy powinna być zawarta nowa umowa, czy może aneks do umowy i jak taki dokument powinien wyglądać?
Druga część dotyczy nauczyciela, który ma zatrudnienie 18/18,ale dostał godziny świetlicy. Czy w tym przypadku należy także zmienić warunki zatrudnienia? Czy zastosować aneks do umowy i godziny świetlicy liczyć jako nadgodziny z pensum uśrednionego (łączonego)? Jak prawidłowo uporządkować dokumentację kadrową w tych przypadkach?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Niepubliczna szkoła podstawowa zatrudnia do nauczania matematyki osobę z dyplomem inżynierskim politechniki i uprawnieniami pedagogicznymi. Jaki dokument uprawomocni to zatrudnienie? (wizytator KO uznaje, że ta osoba nie ma uprawnień do nauczania matematyki)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź dotyczącą naliczenia świadczenia urlopowego dla nauczycieli. Od dnia 03.01.2014 nauczyciel został zawieszony w pełnieniu obowiązków z tyt. wszczęcia postępowania sądowego. Na podstawie wyroku uniewinniającego z dniem 19.01.2015 zostaje przywrócony do pracy. W miesiącu 06.2014 zostało mu wypłacone świadczenie urlopowe z ZFŚS za rok szkolny 2013/2014 za okres od 01.09.2013 do 02.01.2014 (do czasu zawieszenia w obowiązkach). 1) Czy w/w nauczycielowi należy wyrównać świadczenie urlopowe za okres 03.01.2014 do 31.08.2014 (za okres zawieszenia w obowiązkach, a potem wyrokiem uniewinniającym przywróconego do pracy)?; 2)Czy świadczenie urlopowe wypłacane za rok szkolny 2014/2015 do 31.08.2015 należy naliczyć za okres 01.09.2014 do 31.08.2015.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe