Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka do 30.06.2013 r. przebywała na urlopie zdrowotnym. Następnie od 12.08.2013 r. przebywa do dnia dzisiejszego na zwolnieniu lekarskim. Powracając do pracy po urlopie powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie. Jednak skierowania na badanie nie odebrała od pracodawcy. Czy ze względu na rozpoczynające się wakacje mogła takiego zaświadczenia nie przedstawić? Jeśli powinna go doręczyć to jakie konsekwencje wiążą się z tym faktem? Bardzo proszę o poradę.
Jeżeli bezpośrednio po zakończonym okresie niezdolności do pracy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, nie musi w tym czasie wykonywać kontrolnych badań lekarskich w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania te będzie musiał wykonać przed przystąpieniem do pracy.
Wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (sygn. akt II PK 214/07):
"(...)kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 k.p. przeprowadzone są: „w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”. Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego.(...)"
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownicy administracji i obsługi zatrudnienie są w szkole na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych.
Ww. ustawa zapewnia pracownikowi samorządowemu, z tytułu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych, jedynie zwykłe wynagrodzenie lub czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych).
Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe, o których mowa w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie należne pracownikowi pracodawca wypłaca proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin poza normalnymi godzinami pracy tego pracownika.
• art. 42 ust. 2, ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458),
• art. 151[11] Kodeksu pracy.
Dozorcy zatrudnieni są w szkole w ramach stanowisk pomocniczych i obsługi. Pracują w systemie równoważnym czasu pracy (po 8 lub 12 godzin) zgodnie z ustalonym grafikiem. Pracują w nocy w dni robocze (od godz. 22.00 do 6.00) oraz w soboty, niedziele i święta, czyli sobota, niedziela i ewentualne święto są dla nich dniami pracy. Przy ustalaniu grafiku uwzględniany jest 11-godzinny odpoczynek dobowy i 35-godzinny odpoczynek tygodniowy i 5-dniowy tydzień pracy.
Czasami jednak zdarza się (jeśli święto przypada w tygodniu, np. 1 maja w środę i 3 maja w piątek), że pracują ponad normatywny wymiar czasu pracy i zamiast np. normatywnych 24 godz. (w tygodniu rozliczeniowym od 1 do 7 maja br. były 3 dni robocze 2, 6 i 7 maja, jedna sobota i niedziela i dwa święta) dozorca pracował 44 godz..
Czy powinien otrzymać 100% dodatek za pracę w niedzielę i święto, przy założeniu, że niedziela jest dla dozorcy dniem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. - ile dni urlopu wypoczynkowego należy się po powrocie wg nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, mianowana posiadająca umowę na czas nieokreślony od 30 VI 2014 r. do 10 VII 2014 r. i od 14 VII do 29 XII 2014 r. przebywała na L-4 (ciąża). Przerwa w zwolnieniu wynika z faktu, że miała egzamin na nauczyciela mianowanego i nie mogła być w tym czasie na zwolnieniu. Od 29 XII 2014 r. do 27 XII 2015 r. - urlop macierzyński + urlop rodzicielski - od razu zadeklarowane 52 tygodnie. W kadrach wyliczono jej 98 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 i 2015 r. Pytanie: Czy może z niego zrezygnować i wrócić do pracy od 1.01.2016 r.? Jest taka potrzeba kadrowa w szkole, dla dobra dzieci (klasa 1 - 6 latki), żeby nie zmieniać im kolejnych nauczycieli. Obecnie pracujący z klasą nauczyciel jest zatrudniony na okres stażu i przebywa na zwolnieniu lekarskim już ponad 33 dni. Nauczycielka po macierzyńskim wyraża chęć powrotu do pracy bez roszczeń finansowych o zaległy urlop wypoczynkowy. Czy dyrektor może przyjąć rezygnację nauczycielki z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego czy musi urlop wypoczynkowy przyznać po skończonym urlopie macierzyńskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej przebywa na urlopie zdrowotnym od 17 kwietnia 2016 r. r do 17 kwietnia 2017 r. Należy się jej urlop wypoczynkowy. Ile przysługuje jej urlopu wypoczynkowego za wymieniony okres i kiedy po urlopie wypoczynkowym powinna powrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto może zostać upoważniony do dokonywania czynności za dyrektora przedszkola (podpisywać zarządzenia, przelewy bankowe, zatwierdzać faktury, listy płac do wypłaty ) w którym nie ma stanowiska wicedyrektora - sytuacja dotyczy szczególnie okresu urlopu wszystkich pracowników pedagogicznych.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe