Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka chce ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego, w listopadzie 2022 r. uzyskała mianowanie. Czy wobec tego może skorzystać z przepisów przejściowych i okres pracy w szkole skrócić o 2 lata czyli do 3 lat i 9 miesięcy (zamiast 5 lat i 9 miesięcy)?
Zgodnie z art. 11 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskują według nowych, zmienionych przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) oraz nowego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 6 września 2022 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2022 r., poz. 1914).
Zgodnie z art. 9ca ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Dodatkowo zgodnie z art. 12 pkt 1a ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) nauczycielowi okres pracy w szkole 5 lat 9 miesięcy skraca się o 2 lata do 3 lat 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Nauczycielka otrzymała stopień nauczyciela mianowanego w listopadzie 2022 roku.
Zatem okres przepracowania (jeżeli w tym czasie będzie zatrudniona w wymiarze co najmniej ½ etatu oraz nie będzie miała okresów nieobecności w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, nie wliczając do tego okresów urlopu wypoczynkowego), uprawniający do wystąpienia o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego minie we wrześniu 2026 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września br. pełnię obowiązki dyrektora - jako nauczyciel zastępujący dyrektora, który przebywa na dłuższej nieobecności. Od września mogę rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego. Proszę o informacje dotyczące planu rozwoju, czy ma on być sporządzony jako dla nauczyciela, czy dla dyrektora, a następnie po powrocie dyrektora zaktualizowany/zmodyfikowany do zajmowanego stanowiska?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy obecność dyrektora szkoły w pracach komisji na stopień nauczyciela dyplomowanego jest obowiązkowa? (Nie ma zastępcy)
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Mam pytanie związane z awansem zawodowym. Od maja do października przebywałam na urlopie macierzyńskim. Zastępował mnie na stanowisku dyrektora jeden z moich nauczycieli. 1 września w placówce (bursa) została zatrudniona osoba bez kwalifikacji (po biologii) oraz bez zgody Kuratorium (nikt o nią nie wystąpił). Umowę dostała na 1 rok szkolny. Rozpoczęła staż na stopień nauczyciela kontraktowego (nieprawnie). Został jej przydzielony opiekun stażu przez zastępującego mnie nauczyciela. Staż kończy się 31 maja. Stażysta w czerwcu kończy studia podyplomowe dające mu kwalifikacje do pracy w bursie. Umowa kończy mu się 31 sierpnia. Poinformowałam stażystę, że będę musiała odmówić mu nadania stopnia awansu.Stażysta twierdzi, że nie będzie składał wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego, ani żadnej dokumentacji a od września chce od początku realizować staż na nauczyciela kontraktowego. Czy mogę takiego nauczyciela ponownie zatrudnić na 1 rok szkolny, żeby ten staż zrealizował? Czy muszę informować kuratorium, że zaszła pomyłka i ta osoba nie została zgloszona? Co zrobić, żeby to wszystko wyprostować?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony w dwóch szkołach, w jednej w wymiarze 15/18 na czas określony, w drugiej na 7/18 na czas nieokreślony. W której szkole może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który kończy w tym roku staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, opiekun stażu powinien napisać projekt oceny dorobku zawodowego według punków z rozporządzenia z dnia 01.03.2013 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, czy opinię o dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu według punktów z rozporządzenia z dnia 26.07.2018 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe