Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka bez stopnia awansu zawodowego zatrudniony na okres umożliwiający staż na nauczyciela kontraktowego (01.09.2019- 31.08.2020) zaszła w ciążę. Przebywała na zwolnieniu lekarskim (trwającym nieprzerwanie dłużej niż miesiąc), a przed zakończeniem zajęć dydaktycznych wróciła do pracy, w związku z czym, w okresie ferii letnich będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym, że pracodawca nie planuje przedłużenia okresu umowy mam następujące pytania: 1. Jakie dokumenty należy wydać pracownikowi w związku ze stażem? 2. Czy należy wyliczyć nowy termin zakończenia stażu (wydłużony o czas sumy nieobecności trwających nieprzerwanie dłużej niż miesiąc i urlopu związanego z macierzyństwem) i wpisać go do zaświadczenia dyrektora szkoły? 3. Czy należy wystawić ocenę pracy, jeśli po porodzie okaże się, że po ustaniu stosunku pracy nauczycielka nie zakończy urlopu rodzicielskiego go w ciągu 3 m-cy, a zatem nie podejmie zatrudnienia w okresie 3 miesięcy po ustaniu stosunku pracy w naszej placówce (art. 9f ust. 2 KN)? 4. Czego względem stażu należy w tej sytuacji dopilnować, jakich terminów, dokumentów?
Skoro nauczycielka została zatrudniona na okres 2 lat szkolnych (od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r.), w 2019 r. nie wystawia się jej żadnego dokumentu związanego ze stażem, ponieważ staż trwa oraz zatrudnienie również jest kontynuowane. W dniu 31 sierpnia 2020 r. nie musi również wydane zaświadczenie, ponieważ aktualnie obowiązek jego wystawienia dotyczy pracodawcy, u którego jest kończony staż, natomiast aby ewentualnie nowemu pracodawcy ułatwić ustalenie okoliczności dotyczących stażu, takie zaświadczenie można wydać i zamieścić w nim informację o odbywaniu stażu od 1 września 2019 r., a także o okresach i przyczynach wydłużenia stażu, obejmujących czas trwania zwolnienia lekarskiego, urlop macierzyński i ewentualnie rodzicielski, o ile zostanie wykorzystany (art. 9d ust. 5 i 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2018 r., poz. 1574). Z kolei urlop wypoczynkowy nie wydłuża stażu, ani też nie wylicza się terminu zakończenia stażu, który nie upłynął w trakcie bieżącego zatrudnienia. Ponieważ nie wiadomo, czy nauczycielka podejmie nową pracę, zaś brak oceny za okres stażu uniemożliwi jej kontynuację stażu, gdyby jednak podjęła nowe zatrudnienie na stanowisku pedagogicznym, takiej oceny raczej należałoby dokonać, chyba że nauczycielka poinformuje, że nie podejmie pracy w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu obecnego zatrudnienia, z powodu zamiaru kontynuowania pobierania zasiłku macierzyńskiego z ZUS (art. 9f ust. 2 KN). Przepisy nie przewidują innych terminów ani dokumentów związanych z niedokończonym stażem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel języka niemieckiego nie posiadający tytułu licencjata (ma dyplom ukończenia Nauczycielskiego Kolegium Językowego) pracujący w wymiarze 10/18 może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły. Nie chcę brać udziału w komisji kwalifikacyjnej moich dwóch nauczycieli na stopień nauczyciela dyplomowanego, czy powinnam powiadomić pisemnie Kuratorium podając powód mojej nieobecności?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od września jestem wicedyrektorem ds. edukacji w placówce niepublicznej. Czy chcąc robić awans na nauczyciela dyplomowanego piszę plan rozwoju i daję go dyrektorowi do zatwierdzenia i odbywam staż jak inni nauczyciele, czy po 3 latach wnioskuję o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, który rozpoczął staż 01.09.2016 r. i kończy w tym 2019 r. otrzymać powinien ocenę awansu zawodowego (wg starych przepisów, tak jak rozpoczął staż) czy ocenę pracy zgodnie z przepisami z września 2018 r. ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel realizował staż na nauczyciela dyplomowanego przez dwa lata w naszej szkole. Od 01.09.2017 r. podjął pracę w innej szkole. W grudniu 2017 r. wystąpił z wnioskiem do dyrektora szkoły o opinię dot. stażu a nie ocenę cząstkowa. W/w nauczyciel po zakończeniu pracy w naszej placówce nie przedstawił sprawozdania za okres odbytego stażu. Czy przepisy regulują terminy złożenia przez nauczyciela cząstkowego sprawozdania oraz termin wydania przez dyrektora cząstkowej oceny pracy za odbytą część stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe