Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele w naszej szkole zatrudnieni sa z Kodeksu Pracy. Jest zatrudniony nauczyciel na zastępstwo na czas nieobecności innego nauczyciela. Czy można dać wypowiedzenie wcześniej? Nauczyciel, który jest na zastępstwo będzie pracował do października gdyż wtedy wróci zastępowany pracownik. Ze względu na brak godzin od września dla nauczycieli pracujących w szkole, chcieliśmy skrócić zastępstwo do końca sierpnia a od września dać zastępstwo nauczycielowi z naszej szkoły, któremu brakuje godzin. Czy można tak zrobić?
Zgodnie z art. 25 1 § 1 i § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3 uważa się, że pracownik, od dnia następującego po upływie owych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przerwa w zatrudnieniu nie ma wpływu na limity ograniczające zawieranie umów na czas określony. Inaczej było do 22 lutego 2016 r. W poprzednim stanie prawnym wystarczyła miesięczna przerwa w zatrudnieniu i można było ponownie zawrzeć z pracownikiem umowę terminową.
Ustawodawca w art. 251 § kodeksu pracy wprowadził wyjątki od wskazanej powyżej zasady. I tak, przepisów, o których mowa powyżej nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
• w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
• w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
• w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Nie ma przeszkód prawnych, które uniemożliwiałyby rozwiązanie złożenie wypowiedzenia pracownikowi zatrudnionemu na czas określony. Trzeba jednak pamiętać o zapisie art. 36 § 1 kodeksu pracy, który stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór powołania na stanowisko dyrektora szkoły publicznej prowadzonej przez Stowarzyszenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak ustalić wynagrodzenie pracowników obsługi (sprzątaczek) za pracę w wolną sobotę, niedzielę, Święto Niepodległości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przykład: Nauczycielka zatrudniona w szkole na pełny etat i ma orzeczenie o niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Czy pracodawca ma rację twierdząc, że w tym przypadku wskazana jest jak największa liczba okienek w planie lekcyjnym i czy jakieś prawo to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2012 r. publiczna szkoła podstawowa funkcjonować będzie pod skrzydłami fundacji. Czy fundacja jako organ prowadzący może decydować o tym, że nauczyciel bez kwalifikacji do nauczania danego przedmiotu będzie tego przedmiotu uczył bez występowania o zgodę do kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor wygrał konkurs w kwietniu. Kiedy może powołać wicedyrektora? Czy musi czekać aż do 1 września 2018 roku? Czy może wszystkie procedury związane z powołaniem wicedyrektora rozpocząć już w maju i zakończyć w czerwcu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe