Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielce przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze: 6 tygodni za 2014 rok oraz 4 tygodnie i 2 dni za 2015 rok. Nauczycielka nie chce skorzystać z tego urlopu tylko wrócić do pracy od 01 września. Czy w tym wypadku mogę wypłacić Jej ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop? Byłoby to korzystne dla szkoły, ponieważ nie musiałabym zatrudniać nauczyciela na zastępstwo na ten okres, a uczniowie uniknęliby zmiany nauczyciela.
Nie można wypłacić ekwiwalentu urlopowego w zamian za nie udzielenie urlopu w naturze. Przypadki, w których wypłaca się ekwiwalent urlopowy zawiera art. 66 ust. 2, tj.: w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu:
- rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
- powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego.
Należy tez pamiętać o zasadzie wynikającej z kodeksu pracy, a dokładnie z art. 152 § 2: Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor placówki oświatowej któremu placówkę oddano w trwały zarząd może wypowiedzieć umowę najmu fundacji futbolowej w związku z niewłaściwym użytkowaniem pomieszczenia( przeznaczenie było na cele biurowe, a urządzili tam sobie sypialnię dla trenerów wchodzą na teren bursy bez zgody wychowawców lub dyrektora, wchodzą do pokojów piłkarzy lub proszą ich na rozmowy do pokoju bez zgody wychowawcy, nie posiadają także zgody od rodziców). Umowa kończy się w sierpniu 20017 r. ale wypowiedzenie otrzymali teraz zgodnie z zapisem w umowie z dwumiesięcznym wypowiedzeniem. ( w umowie: umowę można wypowiedzieć w każdym czasie przez każdą ze stron z dwumiesięcznym wypowiedzeniem). Starosta szamotulski uważa jednak, że nie mogę wypowiedzieć umowy bez jego zgody, wypowiedzenie musi być z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, a fundacja ma prawo domagać się zwrotu części kosztów za remonty, które we własnym zakresie przeprowadzili. Fundacja chciała podnieść standard pomieszczenia, więc ustnie wyraziłem na to zgodę( założyli płytki, wstawili inne drzwi do istniejącej instalacji podłączyli nową armaturę łazienkową). Starosta powołuje się na ustawę o gospodarce nieruchomościami. Co w takiej sytuacji zrobić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od maja 2019 r. obowiązuje nowy wzór świadectwa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji gdy: 1. Pracownicy niepedagogiczni do października 2015r. regularnie otrzymywali wynagrodzenie, płatne do ostatniego dnia miesiąca.; 2. W listopadzie nastąpiło przesunięcie terminu wypłat wynagrodzeń do 10-go dnia następnego m-ca, w wyniku czego wynagrodzenie za miesiąc listopad pracownicy otrzymali 1 grudnia (automatycznie ZUS-y i podatki zostały rozliczone w styczniu 2016r.; 3. Analogicznie, wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. zostało wypłacone 4 stycznia 2016r., a ZUS i podatek będzie odprowadzony w lutym 2016r. W związku z powyższym pracownicy otrzymali 11 wynagrodzeń za rok 2015, a nie 12. Proszę o informację, czy wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. wypłacone w styczniu 2016r. należy uwzględnić do podstawy wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 rok.
- Jak dokonać zmian w przydzielonych godzinach nauczycielowi mianowanemu? Nauczycielowi z dniem 01 września przydzielono 21 godzin dydaktycznych (18 pensum , 3 nadgodziny). Czy można nauczycielowi zabrać dwie godziny , np. rewalidacji indywidualnej a przydzielić mu 2 inne godziny (etyki). Czy nauczyciel powinien być poinformowany o zmianach na piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pedagog lub inny specjalista może mieć w szkole nadgodziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe