Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został odsunięty od pracy za czynny urągające godności nauczyciela. Prokuratura orzekła niepoczytalność a komisja dyscyplinarna przywróciła nauczyciela do pracy. Nauczyciel leczy się kilka lat psychiatrycznie i przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Telefonicznie informował, że złożył dokumenty i będzie rencistą. Szkoła wysłała informację do nauczyciela, że 8 marca powinien wziąć skierowanie ze szkoły i udać się do lekarza medycyny pracy. Nie odebrał informacji i otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie w dniu 8 marca od lekarza do 15 marca. Wiem, że ZUS nie wypłaci wynagrodzenia, a dni nieobecności w pracy są usprawiedliwione. Jak działać, aby zgodnie z przepisami rozwiązać umowę?
Zgodnie z art. 23 i 27 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub na podstawie umowy na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – 270 dni. Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy.
Skoro okres 182 dni okresu zasiłkowego został wyczerpany, a nauczyciel nie otrzymał urlopu dla poratowania zdrowia lub świadczenia rehabilitacyjnego – z końcem miesiąca można rozwiązać z nim umowę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poniżej odpowiedz ma moje pytanie. Czy dobrze zrozumiałam, że pierwszy urlop udzielamy do 5 roku życia dziecka, a drugi (ten na dziecko chore) może rodzić wykorzystać dopiero po 5 roku życia? Nauczycielka musi wrócić do pracy popracować do stycznia 2016 i dopiero można jej udzielić 5 miesięcznego urlopu do końca czerwca 2016? Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach 1. 01.03.2013-30.06.2013, 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 a 3. 01.09.2014 - 31.08.2015. Z przysługującego jej 35 miesięcznego urlopu wychowawczego zostanie jej 7 miesięcy. Jak jej udzielić urlopu, gdzie nauczycielowi powinno się udzielać urlop na rok szkolny, a zostało tylko 7 miesięcy. Drugie pytanie. Ponieważ nauczycielka ma prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z posiadaniem dziecka z orzeczeniem w ilości 35 miesięcy. Czy podział urlopu na pięć części dotyczy każdego urlopu 35 miesięcznego? Czy podział na 5 części mam liczyć na 70 miesięcy? Zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop wychowawczy nie musi być udzielony na cały rok szkolny. Ustawa określa jedynie terminy składania wniosków i zakończenia urlopu wychowawczego - na koniec sierpnia (zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca) lub na koniec zajęć szkolnych w czerwcu. Z powyższego wynika, że pozostałego urlopu będzie można udzielić w 2016 roku w wymiarze 5 miesięcy - od lutego do czerwca. Wówczas nauczycielka nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji 2016 r. Gdyby udzielić urlopu od stycznia, potrzeba by było 8 miesięcy - do końca sierpnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w sierpniu będzie mianowany i ma zatrudnienie zgodnie z kwalifikacjami. Chcę, aby jeszcze miał 15/30 etatu w bibliotece, ale nie ma kwalifikacji (chce je uzupełnić). Jak powinno wyglądać jego zatrudnienie zgodnie z prawem, również płacowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy trzeciej otrzymała orzeczenie z poradni, w którym stwierdzono niepełnosprawność dziecka: autyzm w tym z zespołem Aspergera.
Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie nauczyciela, z następującym przydziałem obowiązków:
- 10 godzin, jako nauczyciel wspomagający w ramach wspólnych zajęć z klasą,
- 4 godziny zajęć indywidualnych z uczennicą,
- 2 godziny zajęć rewalidacyjnych,
- oprócz tego: 4 godziny zajęć świetlicy i 2 godz. biblioteki.
Uzyskałem od Państwa odpowiedź dotyczącą wymiaru pensum, za którą bardzo dziękuję, ale proszę o udzielenie odpowiedzi, na jaki okres powinna być podpisana umowa?
Czy dniem zakończenia pracy wpisanym w umowie powinien być dzień zakończenia zajęć szkolnych, czyli 25.06.2021 r., czy też dzień zakończenia roku szkolnego 31.08.2021 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odchodzi na świadczenie kompensacyjne. Czy może starać się o wypłatę nagrody jubileuszowej, do której prawa nabywa za mniej niż 12 miesięcy? A jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zatrudnionego nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora (wynagrodzenie jak stażysta). Nauczyciel ten ukończył teraz studia podyplomowe i zdobył kwalifikacje do tego przedmiotu. Od razu dostarczył mi zaświadczenie z uczelni o ukończeniu studiów oraz akt nadania stopnia kontraktowego z innej szkoły. Od kiedy płacić większa pensję. Dodam iż na zaświadczeniu z uczelni ma wpisane, iż uroczyste wręczenie dyplomów nastąpi w kwietniu lub maju. Czy na podstawie zaświadczenia mogę zwiększyć wynagrodzenie czy czekać na dyplom.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe