Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. w dniu 24.08.2018 r. będzie brała ślub. Następnie będzie zatrudniona w naszej szkole od 01.09.2018 r. na zastępstwo nie dłużej niż do 21.06.2019 r. Czy pracownica może wystąpić do szkoły o 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu ślubu w okresie od 03.09.2018 r. do 04.09.2018 r.?
Zgodnie z § 15 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie ślubu pracownika.
Powyższe zwolnienie dotyczy dni, w których pracownik wykonuje pracę i służy umożliwieniu pracownikowi wzięcia udziału w ceremonii ślubu. Możliwe jest wykorzystanie tego zwolnienia przed lub po ślubie, jednak w terminie zbliżonym z jego datą, gdyż jest to zwolnienie o charakterze celowym (na konkretną okoliczność). Podobnie jest ze wszystkimi innymi zwolnieniami od pracy uregulowanymi w Rozporządzeniu, np. w razie urodzenia dziecka - w celu załatwienia formalności związanych z narodzinami, odbioru dziecka ze szpitala, itp., w razie zgonu i pogrzebu najbliższego członka rodziny - w celu załatwienia formalności urzędowych, wzięcia udziału w pogrzebie, itd.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 w 2014 r. uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. W tym roku tj. od 1.09.2016 r. jej wymiar godzin ulegnie zmianie na pełny etat. Czy w związku z tym mogę potwierdzić na piśmie przekształcenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice uczennicy napisali do dyrekcji pismo z żądaniem bezzwłocznego zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla ich córki uczennicy klasy IV z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim. Pismo wpłynęło 29 października. Proszę o wskazanie kroków jakie ma poczynić dyrektor. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie odpisać rodzicom, że decyzja należy do organu prowadzącego. Czy każdemu dziecku z upośledzeniem w stopniu lekkim obligatoryjnie przysługuje nauczyciel wspomagający ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog szkolny(wiek 58 lat), 38 lat stażu pracy w wymiarze 25 godz na tydzień.Od 31.08.2017 do 30.08.2018 r przebywa na urlopie zdrowotnym. w poprzednim roku szkolnym pracowała w gimnazjum, które jest wygaszane. w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie zostaną przeniesieni do szkoły podstawowej (inna placówka), w której będą kończyli gimnazjum. Czy po powrocie z urlopu zdrowotnego nauczycielowi przysługuje zatrudnienie na cały etat? Jaka jest na to podstawa prawna? Co w takiej sytuacji dyrektor szkoły może zaproponować nauczycielowi?
- Nauczycielka posiada dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna o specjalności pedagogika terapeutyczna oraz pedagogikę opiekuńczą (licencjat). Czy nauczycielka ma uprawnienia do pracy jako nauczyciel surdopedagog?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- witam,
Czy można zlikwidować w szkole podstawowej stanowisko pedagoga na rzecz psychologa szkolnego? Czy dyrektor może w ramach rozporządzenia MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. Dz. U. z 2017r. poz. 1591 przydzielić godziny (12 godzin ) tylko dla psychologa ? Dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować w szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczną, aby umożliwić zaspokojenie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów, wspomagać ich rozwój i efektywność uczenia się. Czy do realizacji tych zadań wynikających z tej pomocy w szkole może być zatrudniony ( w wyjątkowej sytuacji) tylko psycholog szkolny?
Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe