Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania przedszkolnego jest zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie mianowania, posiada on orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ma skrócony wymiar pracy. Otrzymaliśmy od niego informację o zamiarze przejścia na rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jednak nadal chciałaby pracować. Co powinniśmy zrobić w momencie uzyskania przez nauczyciela prawa do renty? Czy zachodzi konieczność rozwiązania umowy o pracę, na jej wniosek i zawarcia nowej? Na co zwrócić uwagę?
Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 504) częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. W przypadku wydania orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy domniemywa się częściowe zachowanie zdolności do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami (dotychczasowej lub innej), w zakresie niższym niż znaczny. Sam fakt posiadania orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy nie wiąże się z zakazem podejmowania zatrudnienia albo zakazem kontynuacji obecnego zatrudnienia. Konieczność rozwiązania stosunku pracy też nie jest warunkiem uzyskania świadczenia rentowego z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Do decyzji stron stosunku pracy pozostawiono czy w związku z wydaniem orzeczenia zajdzie potrzeba zmiany warunków zatrudnienia (przykładowo w zakresie wymiaru czasu pracy). Wymiar zatrudnienia i będący jego pochodną przychód pracownika jest istotny w kontekście zawieszenia lub zmniejszenia prawa do świadczenia. Na podstawie art. 105 ust. 7 i 8 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo renty z tytułu niezdolności do pracy ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego; W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia. Zawieszenie prawa do świadczenia nie jest równoznaczne z pozbawieniem prawa do renty. Zawieszenie równa się wstrzymaniu wypłaty świadczenia.
Reasumując, nie ma obowiązku zakończenia stosunku pracy i podpisywania nowej umowy. Przyznanie renty nie stanowi też podstawy do wypłaty odprawy emerytalno-rentowej, gdyż tą wypłaca się jeżeli istnieje związek przyczynowy między rozwiązaniem stosunku pracy a uzyskaniem prawa do renty. Jeżeli dyrektor przedszkola będzie miał wątpliwości co do możliwości wykonywania pracy przez pracownika po otrzymaniu renty, powinien rozważyć skierowanie pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Na podstawie art. 229 § 2 Kodeksu pracy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie są zasady podpisywania dokumentów przez osobę zastępująca dyrektora w czasie jego nieobecności. Chodzi o zastępcę społecznego, mającego upoważnienie organu prowadzącego do zastępowania dyrektora. Czy może on używać pieczątki dyrektora i podpisywać dokumenty swoim imieniem i nazwiskiem, poprzedzając podpis sformułowanie " z up." ?
- Woźna od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy okres ten powinien być zaliczony do pracowniczego stażu pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Po raz kolejny mam ogromny problem związany z dniem wolnym w placówce nieferyjnej.
w tym roku 6 stycznia (święto 3 Króli) przypadło we wtorek, w związku z tym zrobiłam wszystkim wychowawcom zniżkę pensum o 5 godzin z całości czyli z 26h pracują 21h. Obecnie te osoby, które pracowały w tym dniu domagają się jeszcze ponownej zniżki pensum o daną ilość godzin jaką przepracowali dnia 06.01. wynika z tego, że jeśli ktoś pracował 06 stycznia 8 godzin to jego tygodniowe pensum obniżam jeszcze dodatkowo o te 8h. Taka osoba będzie miała w takim wypadku 13h pracy w danym tygodniu. Mam ogromny dylemat gdyż nie znalazłam podstawy prawnej na podwójną zniżkę godzin. Czy pracownik ma rację? Czy zniżka godzin za dzień świąteczny przypadający w danym tygodniu wystarcza?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, że nauczyciel ma prawo do urlopu na poratowanie zdrowia, chociaż może skorzystać już ze świadczenia kompensacyjnego.
- Nauczycielka (emerytka) była zatrudniona na umowę o pracę od 10.02.14r. do 21.03.14r. w wymiarze 2/18, jak wyliczyć jej ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za miesiąc będzie ponownie zatrudniona na 2 miesiące.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe