Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w przyszłym roku szkolnym, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami może mieć przydzielonych jedynie 8 godzin, pozostałą część etatu uzupełniać będzie świetlicą. Czy w związku z tym należy mu wręczyć pismo jedynie o zmianie pensum uśrednionego czy ze względu na zmiany organizacyjne, aneksem przenieść go na inne stanowisko tj. nauczyciela świetlicy?
Jeżeli umowa o pracę albo akt mianowania wymieniają tylko jedno stanowisko pedagogiczne to przydzielenie nauczycielowi nowego stanowiska wychowawcy świetlicy w ramach dotychczasowego wymiaru etatu wymaga uzyskania zgody nauczyciela w formie pisemnej, co najczęściej następuje w formie tzw. aneksu lub porozumienia zmieniającego, w których strony ustalają nowe warunki zatrudnienia, na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) i art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).
Przydzielanie godzin zajęć na dwóch różnych stanowiskach pedagogicznych z różnymi wymiarami pensum wymaga obliczenia tzw. pensum łączonego według art. 42 ust. 5c KN.
Zmiana wymiaru pensum łączonego na skutek obliczeń dyrektora nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia, do której jest wymagane złożenie oświadczeń woli. Na zmianę (dodanie nowego) stanowiska musi się zgodzić nauczyciel. Zaproponowane rozwiązanie byłoby dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy umowa o pracę już wymienia dwa stanowiska pedagogiczne, w tym nauczyciela świetlicy. Wówczas dyrektor mógłby dokonać jedynie zmiany przydziału godzin, skutkującej koniecznością wyliczenia pensum łączonego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu muszą być gdzieś jeszcze odnotowywane, prócz wpisu do dziennika? Czy taki nauczyciel powinien robić np. obserwację dzieci 2 razy w roku?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy uczeń nieklasyfikowany na I półrocze roku szkolnego musi przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych, aby mieć możliwość uzyskania promocji do następnej klasy (oczywiście w sytuacji, gdy w II półroczu uzyska pozytywne oceny). 2. Czy uczeń nieklasyfikowany ze wszystkich przedmiotów na I półrocze powinien uzyskać klasyfikacyjną ocenę z zachowania?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jak ująć w planie nadzoru wspomaganie nauczycieli wg nowego rozporządzenia? Czy musi być diagnoza na piśmie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zaczerpnąć informacji w sprawie klasyfikacji ucznia. Uczeń klasy IV nie jest klasyfikowany z kilku przedmiotów. Statut szkoły reguluje klasyfikację roczną, śródrocznej nie reguluje, czy w takim przypadku należy zachować się w ten sam sposób podczas semestru - tzn. przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny z I semestru? Jeśli tak, to termin takiego egzaminu ustala dyrektor w porozumieniu z rodzicem ucznia? Czym skutkuje niezaliczenie takiego egzaminu?
Czy w statucie powinien znaleźć się również zapis dotyczący procedury działań w przypadku nie-klasyfikacji za I semestr?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jaką podstawę prawną należy zastosować przy podejmowaniu uchwały Rady Pedagogicznej dotyczącej opiniowania arkusza organizacyjnego szkoły na rok szkolny 2017/18. Czy zapisy Ustawy o systemie oświaty czy Prawa Oświatowego. Uchwała podejmowana jest w kwietniu 2017r., a ustawa Prawo Oświatowe wchodzi w życie z dniem 1 września 2017. , lecz art. 307 przepisów wprowadzających prawo oświatowe mówi, że w sprawach dotyczących organizacji roku 2017/18 należy uwzględniać przepisy Prawa Oświatowego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe