Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym zaczerpnąć informacji w sprawie klasyfikacji ucznia. Uczeń klasy IV nie jest klasyfikowany z kilku przedmiotów. Statut szkoły reguluje klasyfikację roczną, śródrocznej nie reguluje, czy w takim przypadku należy zachować się w ten sam sposób podczas semestru - tzn. przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny z I semestru? Jeśli tak, to termin takiego egzaminu ustala dyrektor w porozumieniu z rodzicem ucznia? Czym skutkuje niezaliczenie takiego egzaminu? Czy w statucie powinien znaleźć się również zapis dotyczący procedury działań w przypadku nie-klasyfikacji za I semestr?
Na ten temat pisaliśmy wielokrotnie, proponujemy szczegółową analizę tych treści.Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej, a w szkole policealnej - semestralnej, oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia odpowiednio w okresie lub semestrze, za który przeprowadzana jest klasyfikacja. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą rady pedagogicznej. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych, a w szkole policealnej - semestralnych, zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami, a w szkole policealnej - z uczniem. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w pierwszym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły. Art. 44l. 1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych, a w szkole policealnej – semestralnych, zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami, a w szkole policealnej – z uczniem.Z egzaminu sporządza się protokół. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.W przepisach prawa nie znajdziemy szczegółów oceniania (p. statut szkoły).Jeśli zatem przepisy prawa nie stanowią inaczej, egzamin powinien obejmować ostatnie półrocze, ocenę końcową stanowi podsumowanie ocen z 1 okresu oraz z egzaminu klasyfikacyjnego. Szczegółowe zasady oceniania wewnątrzszkolnego powinny rozstrzygać zapisy statutowe.
Podstawa prawna: Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 44k., o którym mowa w art. 44k ust. 2 i 3, a także w art. 37 ust. 4, art. 115 ust. 3 i art. 164 ust. 3 i 4 ustawy – Prawo oświatowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór planu współpracy z rodzicami i środow. lokalnym.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie przepisów prawnych oraz zasad dotyczących prawidłowego funkcjonowania biblioteki szkolnej i pracy nauczyciela-bibliotekarza.( godziny tzw.pracy cichej, lekcje biblioteczne)
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jako polonista i bibliotekarka szkolna realizowała godz, pracy w bibliotece jako 45-minutowe. W podziale godz. były przemieszane te i te. w trakcie kontroli dyrektor zwrócił się z poleceniem odpracowania brakujących godzin zaległych od września, do listopada. nauczyciel odmówił, uzasadniając że tak było w podziale godzin. Czy słusznie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Co w sytuacji, jeśli w momencie awansu zawodowego okaże się, że nauczyciel nie posiadał kwalifikacji do nauczania przedmiotu będącego ułamkiem wymiaru zatrudnienia (2/19)?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W szkole mamy dziecko z orzeczeniem z autyzmem w tym z zespołem Aspergera. Dziecko ma przydzielonego nauczyciela współorganizującego kształcenie. Czy rodzic może zrezygnować z nauczyciela współorganizującego kształcenie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe