Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w lutym 2023 r. odszedł na emeryturę (24 lutego 2023) i otrzymał za przepracowany rok szkolny 2022/2023 (od września 2022 r. do lutego 2023 r.)w proporcjonalnej wysokości świadczenie urlopowe. Następnie, od 1 marca 2023 r. został ponownie zatrudniony do końca zajęć szkolnych (t.j. do 23 czerwca 2023 r.) i za okres od marca 2023 r. do czerwca 2023 r. otrzymał w proporcjonalnej wysokości świadczenie urlopowe wypłacone w czerwcu 2023 r. Czy w związku ze zmianą wysokości świadczenia urlopowego w 2023r. (podwyższenie odpisu) należy wyrównać temu nauczycielowi to świadczenie?
Świadczenie urlopowe to obligatoryjne świadczenie finansowe wypłacane raz w roku w terminie do 31 sierpnia wszystkim nauczycielom zatrudnionym w szkole na podstawie art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.). Zgodnie z KN świadczenie urlopowe ustala się w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym w szkole.
W 2023 r. odpis podstawowy wynosi od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. 1662,97 zł, a od 1 lipca wzrośnie do 1914,34 zł – zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw.
Jeśli nauczycielowi już wypłacono świadczenie to nabywa prawo do wyrównania świadczenia. Jednocześnie przepisy nie określają terminu wypłaty wyrównania świadczenia urlopowego dla nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu 22 maja 2019 r. dyrektor szkoły otrzymał pismo informujące, że do organu prowadzącego wpłynęło zawiadomienie o możliwości naruszenia prawa przez nauczyciela, polegającego na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, co w konsekwencji rzekomo zakończyło się odebraniem nauczycielowi prawa jazdy. Do chwili obecnej dyrektor szkoły nie powziął jakiejkolwiek informacji o prawomocnym skazaniu za przestępstwo popełnione umyślnie przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W związku z powyższym, proszę o odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Czy dyrektor szkoły ma prawo i obowiązek wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego, aby potwierdzić tę informację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- We wrześniu nauczycielka odeszła na urlop macierzyński i będzie korzystała z urlopu do maja. Proszę o odpowiedź, czy i ile przysługuje Pani urlopu wypoczynkowego, kiedy powinna ten urlop wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel dyplomowany, który w roku szkolnym 2019/2020 pracował w wymiarze 9/18, i w maju 2021 dostał wypowiedzenie z art. 20 KN, może przejść w stan nieczynny? Jeżeli tak, to jakiej wysokości powinno zostać wypłacone wynagrodzenie w stanie nieczynnym – z 9/18 czy z całego etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka posiadająca dyplom studiów magisterskich – pedagogika specjalna (resocjalizacja) posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe