Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984), zastępstwa przydzielane w czasie nieobecności nauczyciela są...

PORADA PRAWNA

28 sierpnia 2023 Prawo oświatowe

Nauczyciel świetlicy przebywa na zwolnieniu lekarskim, obecnie wyznaczam za niego zastępstwa. Jeśli przejdzie na urlop macierzyński, to mogę nadal kontynuować zastępstwa czy muszę przydzielić godziny ponadwymiarowe? Poproszę o podstawę prawną.

Zgodnie z art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984), zastępstwa przydzielane w czasie nieobecności nauczyciela są doraźne, czyli "wynikają z potrzeby chwili" (https://sjp.pwn.pl/szukaj/dora%C5%BAny.html). W sytuacji gdy znana jest przyczyna i kilkumiesięczny czas trwania zaplanowanej nieobecności nauczyciela, zastępstwa nie są już "doraźne" a długotrwałe. Bardziej prawidłowe będzie przydzielenie innym nauczycielom godzin ponadwymiarowych za zgodą organu prowadzącego w formie zatwierdzenia zmian w arkuszu organizacyjnym szkoły (ponieważ wychowawca świetlicy nie realizuje programu nauczania) albo najlepiej zatrudnienie nowego nauczyciela na zastępstwo (art. 10 ust. 7, art. 35 ust. 1 i 2 KN).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT