Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel religii jest zatrudniony w wymiarze 1 godziny tygodniowo na podstawie kodeksu pracy w przedszkolu niepublicznym. Jak prawidłowo przygotować dokumenty do akt osobowych? W szczególności obwieszczenie o systemie czasu pracy i informację o wymiarze urlopu.
Na podstawie art. 29 § 3 kodeksu pracy, pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Normy czasu pracy są zasadniczo dla wszystkich pracowników takie same - 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wymiar czasu pracy to liczba godzin i dni do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy - art. 154 § 2 KP. Przykładowo, jeżeli pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu, to przy zatrudnieniu w wymiarze 1/40, przysługuje mu urlop w wymiarze 1 dnia (1/40 x 26 = 0,65 - w zaokrągleniu 1 dzień).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jednemu z nauczycieli kończy się umowa z dniem 31.08.2019 r. w projekcie arkusza na przyszły rok został ujęty, choć z mniejszą liczbą godzin. Od składania projektu do dzisiaj wiele się zmieniło. Nauczyciel wprowadza niezdrową atmosferę w gronie, jest krnąbrny, podważa moje decyzje. Ponadto jestem niezadowolona z przebiegu nauczania tego nauczyciela. Obraża dzieci, mści się na nich za moje ograniczenie godzin (oceny od momentu kiedy dowiedział się o zmniejszeniu ilości godzin znacznie się pogorszyły), dyskutuje, fotografuje nawet dziennik, by doszukać się czegoś co mnie pogrąży. Jak zgodnie z prawem przejść przez to wygaśnięcie umowy, biorąc pod uwagę, że nauczyciel był poinformowany, że została zaplanowany na następny rok? Co powinnam zrobić, bo nie zatrudnię takiego pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ze względów organizacyjnych, zmniejszającą się liczba oddziałów zmuszona jestem rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w wymiarze 0,65 etatu z nauczycielem mianowanym. Czy taką umowę rozwiązuję z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia na podst art. 27 KN , czy też 20 KN. Czy muszę wypłacić odprawę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przytaczam moje pytanie:"Witam. Kto odpowiada za sytuację, w której dyrektor szkoły, który nie wygrał konkursu, a dalej pracuje w szkole, nie ma zabezpieczonego etatu? Zgodnie z KN nauczyciel powinien otrzymać tę informację do końca maja. Czy nowy dyrektor musi zorganizować godziny dla ustępującego dyrektora? Kto byłby odpowiedzialny w sytuacji, gdy ustępujący dyrektor odwołałby się do sądu pracy? Proszę o podstawę prawną."
oraz Państwa odpowiedz:
"
Jeżeli dyrektor był od początku pracownikiem szkoły, a nie np. urlopowanym nauczycielem innej placówki (urlop bezpłatny na okres powierzenia stanowiska dyrektora), to po przegranym konkursie wraca na stanowisko nauczyciela, bo to z tą szkołą ma zawarty stosunek pracy.
Karta Nauczyciela:
Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.
W pytaniu nie podano do kiedy dyrektor miał powierzenie, więc domyślam się, że do końca sierpnia, zatem projekt organizacyjny na nowy rok szkolny sporządza jeszcze dotychczasowy dyrektor i to on będzie musiał zaplanować godziny swoje i pozostałych nauczycieli.
Gdyby powierzenie skończyło się wcześniej, przed zatwierdzeniem projektu organizacyjnego, wówczas nowy dyrektor musiałby podjąć odpowiednie decyzje kadrowe, włącznie z ograniczeniem wymiaru godzin.
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty:
Art. 39 ust. 3. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;"
Pytanie nie dotyczyło tego, kto przygotowuje organizację roku.
Powtarzam pytanie:
Kto odpowiada za sytuację, w której ustępujący (z powierzeniem do końca sierpnia) dyrektor , nie zaplanował dla siebie etatu?
Ten dyrektor, dnia 1 września , ma prawo oczekiwać od nowego dyrektora zatrudnienia na cały etat.
Kto odpowiada za tę sytuację?
Tzn, kogo może skarżyć ustępujący dyrektor, a w dn 1 września - zwykły nauczyciel, do sądu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego dyrektor szkoły może traktować godzinę pracy w świetlicy szkolnej tak jak godzinę dydaktyczną?
Podaję przykład. Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, przy czym 7 z nich realizuje jako wychowawca świetlicy szkolnej. Dyrektor szkoły w planie lekcji przydziela mu z tego tytułu 9 godzin dydaktycznych i dodatkowo 15 minut.
Dyrektor motywuje to następującymi obliczeniami:
7 x 60 min = 420 min
420 min : 45 min = 9 i 15 min
Wg w/w nauczyciel pracuje wg schematu:
45 min – świetlica; 15 min – przerwa;
45 min – świetlica; 15 min – przerwa itd.
Zatem czas pracy opiekuna w świetlicy szkolnej zostaje wydłużony o wszystkie przerwy.
W przypadku osoby zatrudnionej jako wychowawca świetlicy szkolnej na cały etat zgodnie z art. 42 KN pracując 26 godzin, pracowałby łącznie ok. 350 min dłużej.
W szkole zatrudniony jest również pedagog (20/20) i bibliotekarz (30/30), jednak tych nauczycieli w/w zmiany nie objęły.
2. Czy jest zgodne z prawem bezterminowe pozbawienie wszystkich nauczycieli zatrudnionych w tej samej szkole dodatku motywacyjnego, a także nagród z okazji DEN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma urlop dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia, już dzisiaj wiem, że nie będę miała pracy dla tego nauczyciela/nauczyciel wspierający/. Jaki i kiedy mam wręczyć wypowiedzenie, co ze związkami zawodowymi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe