Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przedszkola jest na etacie 25/25. Od września będzie miał etat w wymiarze 24/25. Jeżeli będzie chciał odejść na emeryturę na swój wniosek to jaką należy wypłacić jej odprawę?
Nauczycielowi należy się odprawa emerytalna z art. 87 KN (w razie zatrudnienia w przedszkolu samorządowym), której wysokość jest uzależniona od stażu pracy i wynosi: dwumiesięczne wynagrodzenie, albo trzymiesięczne – gdy nauczyciel przepracował ponad 20 lat. Dodatkowo jeśli nauczyciel otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN) albo stanowią one podstawę rozwiązania stosunku pracy na podstawie porozumienia stron, nauczyciel otrzyma dodatkowo drugą odprawę z art. 20 ust. 2 KN: w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (przy zatrudnieniu przez mianowanie), albo w zależności od stażu pracy w przedszkolu, gdy rozwiązaniu ulega umowa o pracę – w wysokości: jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. z 2015 r., poz. 192).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2020 r. Nauczyciel zatrudniony w szkole od kilku lat od 1.01.2020 r. do 31.08.2020 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1.09.2020 r. wrócił do wykonywania pracy. Czy należy mu się 13-tka za 2020 r.? Czy może mieć w tym przypadku znaczenie fakt, że szkoła od 1.09.2020 r. weszła w skład zespołu szkolno-przedszkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie złożył wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z dniem 31 sierpnia 2022 r. w związku z możliwością przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jaka powinna być wpisana podstawa rozwiązania stosunku pracy w świadectwie pracy? Nauczyciel nie przedstawił jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego. Kiedy należy wypłacić nauczycielowi odprawę emerytalną w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne w dniu rozwiązania stosunku pracy czy po przedstawieniu decyzji o świadczeniu kompensacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dodatek stażowy. Nauczyciel zatrudniony w jednej placówce na 9/18 tj. 0,5 etatu (naliczany dodatek stażowy 20%), w drugiej na 10/18 tj. 0,56 etatu. Czy druga placówka powinna naliczać dodatek stażowy? Jeśli tak, to czy do wysokości 0,5 etatu, czy 0,56 etatu? Ponadto, w przypadku uprawnienia do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, która z placówek powinna taką nagrodę wypłacić, a może obie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto może dokonać oceny kwalifikacji nauczyciela czy posiadane kwalifikacje są zgodne z nauczanym zawodem, przedmiotem lub zakresem materiału czy nie? Do kogo należy decyzja i do kogo możemy się od niej odwołać?
- Czy nauczyciel, który ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i podyplomowe na kierunku pedagogika ogólna, może prowadzić zajęcia z dzieckiem autystycznym w oddziale przedszkolnym? W rozporządzeniu jest mowa o pedagogice specjalnej. Czy wyżej wymienione kierunki wystarczą do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe