Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 14.02.2021 r. do 14.02.2022 r. Czy bezpośrednio po tym urlopie, tj. od 15.02.2022 r., może wykorzystać urlop wypoczynkowy (wakacje i ferie, które przypadły w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia)?
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Na podstawie art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują sposobu udzielania urlopu wypoczynkowego w wymiarze uzupełniającym. Urlop w wymiarze uzupełniającym nie może być oczywiście udzielony na tygodnie, które przypadają w czasie trwania ferii zimowych i letnich. Powodowałoby to udzielenie urlopu zaległego kosztem aktualnego urlopu. Kwestia sposobu udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze uzupełniającym musi być ustalona między dyrektorem szkoły a nauczycielem. Strony stosunku pracy powinny ustalić, czy urlop jest udzielany zaraz po zakończeniu usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czy jest dzielony na części, a jeżeli tak – to na ile. Zmiany w zakresie udzielenia urlopu również powinny być poddane ustaleniu między dyrektorem szkoły a nauczycielem.
Reasumując, nie ma przeszkód, aby zaraz po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel powracający z tego urlopu mógł skorzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze uzupełniającym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik obsługi (np. opiekun z autobusu lub inna osoba) może mieć zlecone przez dyrektora przeprowadzanie uczniów między budynkami szkoły na zajęcia lekcyjne? W jaki sposób to uregulować? Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Przegląd instalacji centralnego ogrzewania i stanu innych mediów
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Podręczniki są własnością Gminy. Czy mam zwrócić się o zgodę na ich ubytkowanie, jeśli nie są już obowiązujące?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń niepełnoletni, który uczęszcza do szkoły ponadgimnazjalnej, wykazuje na terenie szkoły zachowania demoralizujące (wagary, liczne spóźnienia, agresywne zachowania, brak osiągnięć w nauce). Jakie działania jako dyrektor powinnam podjąć względem tego ucznia, jeśli wszystkie działania wychowawcze na terenie szkoły zostały wyczerpane? Czy wystarczy wniosek do sądu rodzinnego o rozpoznanie sytuacji rodzinnej ucznia? Co w sytuacji, jeśli w opisany sposób zachowuje się uczeń pełnoletni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna brzmieć uchwała w sprawie rocznej klasyfikacji uczniów, którzy zdali egzamin poprawkowy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe