Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego w grudniu 2020 r. Zaświadczenie i akt nadania przedłożył dyrektorowi 18 stycznia 2021 r. Od lutego nauczycielowi podwyższona stawkę wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z awansem. Nauczyciel domaga się jednak wyrównania wynagrodzenia za styczeń. Czy należy mu się wyrównanie za ten miesiąc?
Zgodnie z art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm., dalej: Karta Nauczyciela) co do zasady, zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
Wyjątkiem jest zmiana w związku z sytuacją opisaną w art. 9b ust. 3a Karty Nauczyciela.
Przepis ten stanowi, że nauczycielom, którzy złożą wnioski o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego do dnia 31 października danego roku, właściwy organ wydaje decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku. Wówczas zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy właśnie taką sytuację. Nauczycielowi należy wypłacić wyrównanie począwszy od 1 stycznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o udzielenie informacji czy nauczyciel kontraktowy może rozpocząć awans na kolejny stopień jeśli przez 2 lata od nadania poprzedniego stopnia przebywał na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony od 01.06 może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego nie mając obronionego tytułu licencjata?Obrona nastąpi na przełomie września/października.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 lutego 2024 r. nauczycielka rozpoczyna pracę w szkole. Jest to jej pierwsza praca w szkole – rozpoczyna przygotowanie do zawodu. Nauczycielka posiada wymagane kwalifikacje i posiada stopień awansu zawodowego. Zgodnie z art. 10 ust. 2 KN umowa o pracę ma być zawarta na czas określony na 2 lata szkolne. W związku z powyższym planuję zawrzeć tę umowę do 31 sierpnia 2025 r. Planuję dokonać ocenę pracy nauczyciela w terminie od marca 2025 r., czyli w drugim roku obywania przygotowania do zawodu. Począwszy od 1 września 2025 r. kolejne umowy będę zawierała czas określony na okres jednego roku (obejmować okresy od 1 września 2025 r. do 31 sierpnia 2026 r.; od 1 września 2026 r. do 31 sierpnia 2027 r.; od 1 września 2027 r. do 31 sierpnia 2028 r.). W okresie trwania zatrudnienia nauczycielka będzie mogła ukończyć wymagany okres stażu 3 lata 9 miesięcy, aby ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego, oczywiście spełniając wszystkie określone prawem wymagania. Czy moje zaplanowane działania są prawidłowe?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym i dyrektorem niepublicznego przedszkola. Nie mam żadnego awansu zawodowego. Czy mogę zrobić awans? W jaki sposób mam to zrobić? Jakie dokumenty są potrzebne do awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola niepublicznego. Moje cztery nauczycielki właśnie zakończyły staż na nauczyciela kontraktowego, ja jestem również opiekunem stażu tych pań. Czy skład komisji może być dwu osobowy? Czyli ja jako dyrektor i opiekun w jednej osobie i przewodnicząca zespołu wychowawczego (jak w takiej sytuacji naliczać punkty)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe