Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma mieć etat łączony 15/22 jako pedagog specjalny i 5/18 edukacji wczesnoszkolnej, ma również przydzielone 2 godziny zajęć rewalidacyjnych. Jaki wymiar pensum ma mieć w tym przypadku rewalidacja? Proszę o wyliczenie poprawnego pensum razem z rewalidacją.
Rewalidacja co do zasady nie ma określonego pensum. Należy sprawdzić do jakiego pensum należy przypisać rewalidację – czy będzie ona realizowana na stanowisku mającym pensum 18 czy 22. Dla dokonania obliczeń przyjmę, że jest to pensum 18.
Zgodnie z art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
Wobec tego nauczyciel ma pensum: 15/22 + 5/18 + 2/18 = 0,68 +0,38 = 1,06
– uśrednione pensum = (15+5+2) : 1,06 = 22 : 1,06 = 20,75 ~ 21 – pensum uśrednione
Nauczyciel będzie miał jedną godzinę ponadwymiarową.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Po odwołaniu się dyrektora od orzeczenia rocznego urlopu zdrowotnego przez lekarza pierwszego kontaktu, komisja lekarska orzekła urlop na trzy miesiące.Czy jest możliwość prawna przedłużenia tego okresu o kolejne miesiące zgodnie z opinią lekarza pierwszego kontaktu? Jeśli tak, to na mocy jakiej procedury?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole którą kieruję zatrudniona jest na czas nieokreślony nauczycielka przedmiotów zawodowych - nauczyciel kontraktowy. Nauczyciel ten zatrudniony był najpierw od 1.09.2011-31.08.2012 na czas określony w wymiarze 0,5 etatu, następnie od 1.09.2012 do 31.08.2013r. na czas określony na cały etat, kolejna umowa od dnia 2.09.2013 została zawarta na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Od maja 2014r. nauczycielka przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, od 1 grudnia 2014r. do 19.04.2015r. został udzielony urlop macierzyński (20 tygodni) od dnia 20.04.2015r. do 31.05.2015r. został udzielony dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) od 1.06.2015r. do 29.11.2015 roku udzielony został urlop rodzicielski (26 tygodni. Od 30.11.2015 do 20 marca 2016r. udzielony został urlop uzupełniający (42 dni za 2014r, 7 dni za 2015r, 49 dni za 2015r). Od 21 marca 2016r. do chwili obecnej nauczycielka przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (prawdopodobnie z uwagi na kolejną ciążę). Fizycznie nauczycielki nie ma w szkole od dwóch lat. W tym czasie na zastępstwo został zatrudniony nauczyciel dyplomowany, który okazał się bardzo dobrym pracownikiem cenionym przez uczniów oraz podniosła się jakość pracy szkoły z uwagi na znaczny wzrost zdawalności egzaminów zawodowych. Chciałabym nadmienić, że nauczycielka przebywająca obecnie na zwolnieniu lekarskim nie realizowała podstawy programowej i w momencie wykrycia tego faktu przez dyrektora szkoły w maju 2014r. poszła na zwolnienie lekarskie. W tej chwili w kierunku kształcenia który ta Pani reprezentuje mam zatrudnionych dwóch pełnoetatowych nauczycieli: dyplomowanego i mianowanego. Z nowego arkusza organizacyjnego wynika, że dla tej nieobecnej w tej chwili Pani będę miała 0,5 etatu albo i mniej. Jakie mam możliwości dotyczące przekształcenia jej dotychczasowej umowy o pracę na umowę na niepełny wymiar czasu lub na rozwiązanie umowy o pracę w ruchu służbowym, który kończy się 30 maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto określa tygodniowe pensum dla nauczyciela wspomagającego (dotyczy kształcenia specjalnego na mocy orzeczenia)? Czy w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy (zatrudnienie na pełny etat) dyrektor może przydzielić nauczycielowi wspomagającemu obowiązki wykraczające czasowo poza takie podstawowe pensum związane ze wspomaganiem takiego ucznia na obowiązkowych lub pozalekcyjnych zajęciach?
- Nauczycielka w maju ma termin porodu, a 31 sierpnia dobiega końca jej umowa o pracę na czas określony. Jak w tym przypadku wygląda kwestia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego takiej pracownicy? Czy umowa rozwiąże się w terminie przewidzianym w umowie? Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłacać będzie zasiłek macierzyński i rodzicielski? Jakie obowiązki ciążą w tym przypadku na pracodawcy?
Pracownicy należy się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego czy w piśmie informującym że dyrektor udzielił urlopu macierzyńskiego zawieram tylko ten okres na który jest zawarta umowa czyli do 31 sierpnia 2019 r. ?
Czy w tym wypadku pracownica może sobie wybrać czy chce np. 80 % wymiaru podstawy zasiłku czy 100%?
Czy pracodawca musi powiadamiać o tym fakcie ZUS?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe