Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Powołanie pracownika do zawodowej służby wojskowej skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy w dniu stawienia się do tej służby. Jeśli więc nauczyciel zatrudniony na...

PORADA PRAWNA

31 marca 2020 Kadry

Nauczyciel, który został zatrudniony na czas nieobecności pracownicy (przebywającej na urlopie macierzyńskim, a w chwili obecnej przebywa na urlopie uzupełniającym, następnie planuje urlop wychowawczy) otrzymał powołanie do zawodowej służby z dniem 1.04.2020 r. Czy pracownik ten pozostaje nadal w stosunku pracy i do jakiego czasu? Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za m-c kwiecień? Czy jest uprawniony do otrzymania dodatkowych świadczeń w tym momencie, tzn. np. odprawy dwutygodniowej, czy ekwiwalentu za urlop?

Powołanie pracownika do zawodowej służby wojskowej skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy w dniu stawienia się do tej służby. Jeśli więc nauczyciel zatrudniony na zastępstwo stawił się do tej służby 1 kwietnia 2020 r., jego stosunek pracy wygasł 1 kwietnia 2020 r., zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 330 ze zm.). Natomiast na podstawie art. 18 ust. 1 ww. ustawy nauczyciel zachował prawo do wynagrodzenia za cały miesiąc kwiecień, ponieważ pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest obowiązany stawić się do pełnienia tej służby. Nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Na podstawie art. 125 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r., poz. 1541 ze zm.) pracownik powołany do zasadniczej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie została natomiast przewidziana w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej, a więc pracownik nie nabył do niej prawa. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT