Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin od 23 listopada 2017 roku przebywa na zwolnieniu lekarskim, a od 04 czerwca 2017 roku na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (do 03 czerwca 2018 roku). N-l przekazał ustną informację o tym, że chce przerwać urlop rodzicielski i wrócić do pracy 17 maja 2018 r. z uwagi na to żeby nie utracić rozpoczętego wcześniej stażu na n-la mianowanego (wg starych przepisów). Na jego miejsce został zatrudniony n-l stażysta, który jest w trakcie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. W obecnej sytuacji n-l stażysta straci możliwość zakończenia stażu (zabraknie 2 tygodnie). Czy n-l może przerwać urlop rodzicielski i np. wyrazić zgodę na zatrudnienie na pół etatu w celu kontynuowania awansu oraz umożliwienia n-lowi stażyście również dokończenia stażu. Proszę o podanie zasadnego i zgodnego z prawem rozwiązania tego problemu.
Na podstawie art. 1821e § 1 kodeksu pracy, pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
Zgodnie z art. 1821d § 3 KP, pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.
W opisanym przypadku nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w 2016 roku, w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim. Przysługuje mu zatem urlop uzupełniający w wymiarze 6 tygodni (zakładając, że w czasie ferii zimowych korzystał z urlopu wypoczynkowego).
W razie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego, może więc, do końca czerwca wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony, przebywająca do 12 sierpnia na urlopie rodzicielskim, złożyła wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 sierpnia. W związku z ciążą (zwolnienia lekarskie) i urlopami związanymi z macierzyństwem przysługiwał jej urlop uzupełniający za 2016 r. w ilości 12 dni oraz za 2017 r. w ilości 56 dni. Jaki jest wymiar należnego urlopu za 2018 r. w związku z wypowiedzeniem (rozwiązanie umowy 31 sierpnia)) i za ile dni powinno się naliczyć ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop (nauczycielka, po urlopie rodzicielskim, od 13 do 31 sierpnia przebywa na urlopie, tj. 19 dni). Serdecznie proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie urlopu pracownika niepedagogicznego. Okresy pracy/nauki:
- umowa o pracę: 20.08.2007-30.10.2007
- staż zawodowy z Urzędu Pracy: 06.12.2007-05.06.2008
- staż zawodowy z Urzędu Pracy: 20.04.2009-19.10.2009
- studia licencjackie: 01.10.2008-20.07.2011
- umowa o pracę: 01-02.2010 - nadal.
Jaki wymiar urlopu przysługuje temu pracownikowi - 20 czy 26 dni? Od kiedy będzie przysługiwało 26 dni urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele wyjechali na szkolenia w ramach Erasmus+ - szkolenia kadry.Maja Pokryte koszty wyjazdu.Czy jako dyrektor wypłacam uczestnikom wyjazdu wynagrodzenie razem z godzinami ponadwymiarowymi.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielowi, który jest w danym roku szkolnym ograniczony do wymiaru 16/18, można przydzielać doraźne zastępstwa? 2. Czy w czasie trwania roku szkolnego można zmienić ograniczenie etatu do pełnego gdy pojawi się możliwość (są godziny drugi nauczyciel zwolnił się)?
- Czy wymagany okres 7 lat pracy przy udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy pracy w szkole w której nauczyciel występuje o urlop, czy też całego okresu pracy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe