Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2019 r. Od 18 czerwca 2020 r. do 4 listopada 2020 r. przebywała na urlopie macierzyńskim (140 dni) i od 5 listopada 2020 r. do 28 kwietnia 2021 r. na urlopie rodzicielskim (42 dni). Proszę o wskazanie kiedy powinna zakończyć staż (nauczycielka nie miała innych nieobecności powyżej 30 dni i pracuje w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami). Proszę o wzór zaświadczenia.
Art. 10 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) określa, że nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, czyli wg zapisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) obowiązujących do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z art. 9c ust. 1 pkt 2 KN w tekście obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r. nauczycielka powinna realizować staż w wymiarze 2 lat i 9 miesięcy. Staż rozpoczęty 1 września 2019 r. planowo powinien zakończyć się 31 maja 2022 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 5a KN w tekście obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r. w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (i nie muszą to być nieobecności co najmniej 30-dniowe), staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności, czyli podane w pytaniu 182 dni. Zatem należy od dnia 1 czerwca 2022 r. wyliczyć 182 dni i wówczas otrzymamy datę zakończenia stażu po jego przedłużeniu.
W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn wyżej wymienionych jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
UWAGA – proszę jeszcze raz przeliczyć dni urlopu rodzicielskiego – podane 42 dni to zbyt mało, jeżeli nauczycielka na tym urlopie była od 5 listopada 2020 r. do 28 kwietnia 2021 r.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200) nauczyciel po uzyskaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego składa w roku kalendarzowym uzyskania wymienionej oceny wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Dołącza doń m. in. zaświadczenie dyrektora szkoły.
Przykładowy wzór można znaleźć w tym miejscu, jednak przepisy nie podają wzoru zaświadczenia, a tylko jego zawartość:
1) wymiar zatrudnienia nauczyciela (co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć) oraz nauczany przez niego przedmiot (-ty) lub rodzaj prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia,
2) wymiar zatrudnienia nauczyciela (co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć) oraz nauczany przez niego przedmiot (-ty) lub rodzaj prowadzonych zajęć w okresie odbywania stażu, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel odbywał staż,
3) data zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego,
4) data złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji tego planu,
5) przyczyny wydłużenia okresu stażu, ze wskazaniem podstawy prawnej wydłużenia okresu stażu (art. 9d ust. 5a KN) oraz okresu nieobecności w pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka uzyskała stopień nauczyciela mianowanego 30 sierpnia 2021r. Dnia 01 września br. złożyła wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego. Czy może rozpocząć staż na starych zasadach, czy dotyczą jej nowe przepisy, zgodnie z którymi może ubiegać się o nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Staż na nauczyciela dyplomowanego rozpocząłem 1 IX 2010r jako nauczyciel języka polskiego. Od 1 IX 2011 objąłem stanowisko dyrektora szkoły, oczywiście stażu nie przerwałem. Kiedy będę mógł złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne?
Pozdrawiam
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
1. Nauczycielka (pracując na czas nieokreślony rozpoczęła pracę w 2018 r.) uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w lipcu 2020 r. Teraz powinna rozpocząć staż na stopień mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Kiedy powinna złożyć wniosek o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela mianowanego (z dniem 1 września czy jeszcze w sierpniu)?
2. Nauczycielka rozpoczęła pracę w 2019 r. na 1/2 etatu jako nauczyciel (bo od 2016 pracowała jako woźna), następnie 2020 r. przeszła już na cały etat i w tym czasie rozpoczęła staż na nauczyciela kontraktowego, zakończyła go w lipcu 2021 r. Według dotychczasowych przepisów o awansie zawodowym powinna dopiero za rok rozpocząć staż na mianowanego. Czy teraz, w świetle nowych przepisów, może ona rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie on trwał? Inna nauczycielka odbyła staż na nauczyciela kontraktowego i uzyskała awans w lipcu 2022 r. Kiedy może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Czy jeśli odbywają one staż na dotychczasowych zasadach, to muszą pisać plan rozwoju, mieć opiekuna stażu, pisać sprawozdanie i przejść ocenę dorobku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź- Nauczyciel uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w sierpniu 2017 r. We wrześniu 2021 r. rozpoczął awans na stopień nauczyciela mianowanego, który miał trwać 2 lata i 9 miesięcy. Zmiany w awansie od 2022 r. dają możliwość, skrócenia tego awansu do maja 2023 r., jednak nauczyciel we wrześniu 2021 r. nie złożył do dyrektora wniosku o skrócenie awansu i nie zmodyfikował planu awansu. Czy nauczyciel może w lutym 2023 r. złożyć wniosek o skrócenie awansu, zmodyfikować plan i zakończyć awans w maju 2023 r.? Czy musi kontynuować awans na starych zasadach i kończyć awans w maju 2024 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola (stopień kontraktowego uzyskał w lipcu 2020 r.) rozpoczął staż na stopień nauczyciela mianowanego z dniem 1 września 2022 r., a więc „na starych zasadach”. Plan rozwoju zatwierdzony został we wrześniu 2022 r. Staż terminowo powinien się zakończyć 31 maja 2024 r., ale, nauczyciel od 9 października 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Niestety, nie można określić kiedy to nauczyciel wróci do pracy. Zwolnienia są wystawiane co 3-4 tygodnie. Czy w związku z tym okres stażu ulegnie przedłużeniu o czas przebywania na L4? Czy też zakładając półroczną przerwę w odbywaniu stażu nastąpi przerwanie tego stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe