Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy pracuje w szkole na czas określony już 3 lata. Co roku zawierana była umowa na czas określony. Czy teraz mam go zatrudnić na czas nieokreślony? Ma zaplanowanych 16 godzin lekcji (zgodnie z kwalifikacjami).
Zasady zatrudniania nauczycieli reguluje art. 10 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim:
ust. 4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.
ust. 7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Zacząć trzeba, przede wszystkim, od tego, że do zatrudniania nauczycieli nie stosuje się przepisu kodeksu pracy mówiącego o tzw. "trzeciej umowie na czas określony". W przypadku nauczycieli nie ma znaczenia, która to umowa z kolei i teoretycznie istnieje możliwość zatrudniania nauczyciela na np. 5 umów o pracę na czas określony. Sytuacja taka powinna być jednak sytuacją wyjątkową.
Co do zasady (ust. 4) z nauczycielem kontraktowym zawiera się umowę na czas nieokreślony, nawet jeżeli byłaby to jego pierwsza umowa w naszej szkole. Nie ma znaczenia tutaj wymiar etatu (może być zawarta umowa na czas nieokreślonhy na 16/18).
Dopiero w przypadkach określonych w ust. 7 można zatrudnić nauczyciela na czas określony, a więc albo w przypadku zastępstwa za innego nauczyciela, albo w przypadku, gdy np. z planów nauczania wynika nam potrzeba zatrudnienia nauczyciela, ale wiemy, że w przyszłym roku godzin dla niego już nie będziemy mieli albo np. w przypadku zatrudnienia nauczyciela na godziny nauczania indywidualnego przyznanego na jeden rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielka z 30 letnim stażem w wieku 56 lat jest pod ochroną? Czy można jej ograniczyć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pensum nauczyciela pracującego w grupie łączonej z dziećmi 5-6 letnimi wynosi 22 czy 25 godzin?
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony w trakcie swojej pracy zdobył awans zawodowy na nauczyciela mianowanego. W związku z tym mamy pytanie czy jest konieczność zmiany umowy na tzw. Akt Mianowania, czy wystarczy dać angaż o zmianie awansu z kontraktowego i zmianie wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Chciałam zapytać czy mogę zatrudnić w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Panią na stanowisku pedagoga specjalnego i terapeuty SI,która ukończyła zaoczne studia magisterskie na kierunku fizjoterapia w roku 1998, poza tym przedstawiła dyplom studiów podyplomowych z pedagogiki specjalnej-oligofrenopegagogika, kurs specjalistyczny NDTBobath i Vojty-typowy do pracy z małymi dziećmi, czy musi mieć dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela do prowadzenia zajęć wyrównawczych z j. polskiego w klasach IV-VIII. Czy może je prowadzić tylko nauczyciel, który ukończył filologię polską, czyli polonista, czy może je także prowadzić nauczyciel, który prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne lub terapię pedagogiczną (bez wykształcenia polonistycznego)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe