Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy akt nadania otrzymał w sierpniu 2019 r., od 1 września 2019 r. jest zatrudniony na czas nieokreślony. Kiedy może zacząć staż na nauczyciela mianowanego i ile będzie on trwał w świetle nowych przepisów?
Zgodnie z art. 10 z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych.
W przypadku nauczycieli, o których mowa w ust. 1, którzy przed dniem 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., skraca się o rok.
Zgodnie z art. 9d ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Wobec tego nauczyciel, o którym mowa w pytaniu może we wrześniu rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego i staż ten zostanie skrócony o rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pełniący dyżury w czasie przerw między lekcjami uważa, że realizując trzy godziny lekcyjne w ciągu dnia nie może mieć trzech dyżurów. Czy jest jakaś regulacja prawna na ten temat i czy nauczyciel ma rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w wymiarze 18 godzin mam w roku szkolnym 15 godzin z wymiaru 18 oraz 6 godzin świetlicy z wymiaru 26, czyli 15/18 + 6/26.
Jakie działania prawne należy podjąć, aby zmienić nauczycielowi warunki zatrudnienia, z korzyścią dla nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, z którą była zawarta umowa o pracę na podstawie mianowania w ubiegłym roku szkolnym zwróciła się do dyrektora o zmniejszenie liczby godzin, t.j. z 18/18 na 12/18. W maju 2015 roku z powodu zmian organizacyjnych związanych z mniejszą liczbą oddziałów, dyrektor zaproponował nauczycielce pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nauczycielka nie wyraziła zgody na zaproponowane warunki, w związku tym otrzymała wypowiedzenie oraz propozycję przejścia w stan nieczynny lub 6-miesięczną odprawę. Czy w takim wypadku nauczyciel powinien otrzymać odprawę z pełnego etatu, czy wymiaru godzin, na jakie był zatrudniony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel , który ma skończone studia podyplomowe na Wydziale Pedagogicznym Resocjalizacja z Profilaktyką Uzależnień może zajmować stanowisko pedagoga ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia rozpoczynają się 3 września. Jakie konsekwencje będzie miało wskazanie w umowie o pracę, że dniem rozpoczęcia pracy jest 3 września 2018 r. , a jakie gdy będzie to 1 września 2018 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe