Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony od 01.09.2015 do 26.06.2016r. na podstawie ustawy o systemie oświaty do nauczania przedmiotów zawodowych za zgodą organu prowadzącego. Należy mu się urlop z kp proporcjonalny do okresu zatrudnienia. Pensum wynosi 20/20. Czy dla takiego nauczyciela należy prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w dni wolne od zajęć lekcyjnych tj. przerwy świąteczne, powinien wypisać wniosek urlopowy jeżeli nie świadczy pracy?
Osoby takie, jak opisana w pytaniu, zatrudnia się na zasadach określonych w kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
W powyższym przypadku nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji czasu pracy, ponieważ osoba ta, tak jak inni nauczyciele, podlega ewidencji w dziennikach lekcyjnych (choć różnie tę kwestię interpretują inspektorzy pracy). Dni wolne od zajęć dydaktycznych w okresach przerw świątecznych nie są dniami wolnymi od pracy zarówno dla osoby zatrudnionej na podstawie kodeksu pracy, jak i dla pozostałych nauczycieli. Dyrektor szkoły może w tych dniach zlecić nauczycielom inne prace niż zajęcia dydaktyczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła od września przymierza się do utworzenia klasy integracyjnej. Czy nauczycielowi wspomagającemu pracującemu w tej klasie przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy?
- W szkole zatrudniony jest nauczyciel mianowany, który obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W nowym roku szkolnym rozdysponowałam godziny dydaktyczne nauczycielom, którzy systematycznie i efektywnie pracują uzupełniając im etaty do pełnego wymiaru. Dla wspomnianego nauczyciela pozostaje 6 godzin. Czy można rozwiązać z nim umowę o pracę uzasadniając to dezorganizacją pracy i przydziałem godzin innym nauczycielom w celu uzupełnienia etatów zgodnie z posiadanymi przez nich kwalifikacjami. Czy mogę zastosować Art. 20 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: W przedszkolu z oddziałami ogólnodostępnymi i specjalnymi zatrudniono pedagoga (etat: nauczyciel - pedagog), który prowadzi zajęcia rewalidacyjne dla wszystkich dzieci posiadających orzeczenie o kształceniu specjalnym. Czy pedagog ten powinien mieć przyznany dodatek za warunki trudne ze względu na prowadzenie rewalidacji z dziećmi z oddziałów specjalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w naliczeniu stażu nauczycielce. Była zatrudniona (co wynika ze świadectwa pracy) od 01.02.2013 r. do 31.08.2013 r.
04.08.2013 r. urodziła, więc przeszła na zasiłek ZUS. Pracę w szkole podjęła 01.09.2014 r. na czas określony do 30.06.2015 r. Umowa została przedłużona do dnia porodu. Urodziła 14.07.2015 r. Przebywała na zasiłku ZUS. Pracę podjęła 01.09.2016 r. i odtąd nie ma przerwy w pracy. Proszę też o wskazanie, jakie dokumenty są potwierdzeniem przebywania na urlopie macierzyńskim, czy przebywania na zasiłku ZUS.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 2 maja dostał wynagrodzenie z góry za maj. W dniach 1-3 maja przebywał w szpitalu, gdzie zmarł. Za te trzy dni zostanie naliczony zasiłek, ale czy robić korektę wynagrodzenia za te dni? Wynagrodzenie zostało już wypłacone i wchodzi do masy spadkowej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe