Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, powracający z urlopu zdrowotnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia z 18/18 do 9/18 etatu. Dyrektor wyraził zgodę na nowe warunki pracy, ale czy wraz z obniżeniem wymiaru zatrudnienia nauczyciel przestanie być zatrudniony na podstawie mianowania?
Zatrudnienie na podstawie mianowania cechuje stabilność wyrażona w wymiarze (pełny etat) i okresie zatrudnienia (na czas nieokreślony).
Przepisy Karty Nauczyciela nie dopuszczają możliwości zmniejszenia wymiaru godzin na wniosek nauczyciela mianowanego. Może to zrobić tylko dyrektor i tylko w przypadku braku godzin dla nauczyciela (art. 22 ust. 2 KN).
Inną możliwością jest obniżenie wymiaru czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru, pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, na podstawie art. 1867 kodesku pracy.
Jeżeli nauczyciel mianowany chce pracować w zmniejszonym wymiarze, musi rozwiązać obecny stosunek pracy i nawiązać nowy - na podstawie umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel historii może uczyć wos-u w gimnazjum?
- Nauczyciel zatrudniony od 17 lutego 2016 do 30.06.2016 na 2/18 etatu w placówce feryjnej z wynagrodzeniem brutto 362,75 zł miesięcznie. W jakiej wysokości i za ile dni n-lce będzie przysługiwać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za podstawę wyliczenia powinno się brać dni robocze (tj 303 dni) czy pełne tygodnie 56?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy regulamin doboru pracowników pedagogicznych (tzn kryterium zwalniania nauczycieli) ma być uzgodniony z Związkami Nauczycielstwa Polskiego? Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna. Dziękuję
- Na podstawie jakich dokumentów można stwierdzić przygotowanie pedagogiczne nauczyciela? Chodzi mi zarówno o stare dyplomy jak i te nowe. Na podstawie jakich zapisów na dyplomie czy innym dokumencie można stwierdzić czy pracownik ma przygotowanie pedagogiczne czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zaliczyć do stażu pracowniczego pracę na gospodarstwie rolnym w okresie od 01.01.1983 r. do 31.08.1984 r. osobie która w tym czasie uczęszczała do szkoły ponadpodstawowej i oświadczyła, że nie mieszkała w internacie, tylko w gospodarstwie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe