Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel do 31 sierpnia 2022 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, od 1 września – na podstawie umowy na czas nieokreślony. Będzie pracował tylko do 28 lutego 2023 r. W roku 2022 wykorzystał urlop w ferie i w wakacje. Jak policzyć przysługujący mu wymiar urlopu? Czy liczymy od września do lutego (6 miesięcy x 5,6 dnia = 33,6 dni, w zaokrągleniu 34 dni) czy w związku z tym, że wykorzystał urlop w wakacje w roku 2022 liczymy tylko styczeń i luty (2 miesiące x 5,6 dni = 11,2 dni, w zaokrągleniu 12 dni)?
Wymiar urlopu oblicza się odrębnie dla każdego roku kalendarzowego, zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.). W 2022 r. nauczyciel w całości wykorzystał przysługujący urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych i letnich (art. 64 ust. 1 KN). Za 2023 r. urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (art. 66 ust. 2 KN oraz art. 1551 § 1, art. 1552a § 2 i art. 1553 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.).
Na korzyść nauczycieli, w wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce przyjęto, że w przypadku zakończenia zatrudnienia przed zakończeniem zajęć dydaktycznych w roku szkolnym, należy stosować przelicznik 5,6 dni za jeden miesiąc pracy. W związku z tym nauczyciel nabędzie w 2023 r. prawo do urlopu w wymiarze: 2 miesiące x 5,6 dni = 11,2 dni, zaokrąglone w górę do 12 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dodatki motywacyjne dla nauczycieli powinny być jawne, czy powinny być tylko do wiadomości nauczyciela. proszę o podanie przykładowego regulaminu przyznawania dodatków motywacyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka angielskiego jest zatrudniony od września 2015 r. na zastępstwo. W kwietniu 2015 podjęła swoją pierwszą w życiu pracę, ale nie jako nauczyciel. We wrześniu rozpoczęła staż. Czy wniosek o zagospodarowanie zgodnie z Kartą Nauczyciela Art. 61 powinna złożyć we wrześniu 2016 r. jak nabędzie kwalifikacje nauczyciela kontraktowego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej w sytuacji, kiedy uczeń nie stawi się na godziny nauczania indywidualnego /rewalidacyjne /wspomagające, a nauczyciel tak naprawdę wykonuje pracę w dany dzień (np. inne zajęcia zlecone przez dyrektora szkoły lub pozostaje w gotowości do pracy).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę może uzyskać zwolnienie na czas pobytu jego 10 letniego dziecka w szpitalu? Czy może zwrócić się do pracodawcy o świadczenie opiekuńcze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wraca od września z urlopu zdrowotnego. Okazuje się, że będzie mógł mieć tylko pół etatu i to w sytuacji, gdy zgodnie z planem naboru szkoła otworzy wszystkie klasy pierwsze. Jeśli nie powstanie któraś z tych klas, nauczyciel ten nie będzie miał nawet pół etatu. O sytuacji utworzenia (bądź nie) klas pierwszych będzie wiadomo dopiero w czerwcu, organizację wstępną robi się do końca kwietnia. Czy w takiej sytuacji dyrektor może dać wymówienie temu nauczycielowi? Dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe