Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był zatrudniony w naszej szkole w latach 1985-89, następnie został przeniesiony na własną prośbę za porozumieniem stron do innej szkoły. Nadmieniam, że w naszej szkole, kiedy nauczyciel był zatrudniony nie było księgowości, jak również kadr (były wówczas tz. Zbiorcze Szkoły Gminne, które obsługiwały wszystkie szkoły na terenie gminy, prowadziły również sprawy kadrowe). W tamtych latach teczka akt osobowych była wysyłana do szkoły, do której odszedł nauczyciel. Obecnie ten nauczyciel zwrócił się na piśmie do dyrektora naszej szkoły o wystawienie świadectwa pracy za okres, w którym pracował w tej szkole. Niestety w szkole, nie ma żadnej dokumentacji, która potwierdzałaby jego zatrudnienie w tamtych latach. Pracują natomiast nauczyciele, którzy byli zatrudnienie w tym okresie. Dodam jeszcze, że szkoła do której odszedł nauczyciel za porozumienie stron została zlikwidowana i już nie istnieje, a teczka akt osobowych nauczyciela, który od dnia 01.09.1985 roku do dnia 31.08.1989 roku był zatrudniony w naszej szkole nie wiadomo gdzie jest. Bardzo proszę o odpowiedź na jakiej podstawie mogę wystawić świadectwo pracy temu nauczycielowi, a jeżeli nie jestem uprawniona do wystawienia świadectwa pracy za wspomniany okres zatrudnienia proszę o podanie podstawy prawnej, oraz opisu co mam odpowiedzieć na podanie nauczyciela. Bardzo dziękuję za rozwikłanie tej nietypowej sprawy.
Jeżeli nauczyciel został przeniesiony do innej szkoły na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela, to jego stosunek pracy nie został zakończony, lecz był kontynuowany w drugiej szkole. Dlatego też nauczyciel nie otrzymał świadectwa pracy, a jego teczka akt osobowych została przekazana do tejże szkoły.
W chwili obecnej, jeżeli tamta szkoła została zlikwidowana, cała jej dokumentacja (oprócz dokumentacji przebiegu nauczania) powinna być w posiadaniu organu prowadzącego tę szkołę. Wynika to z art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 07.09.1991 r. o systemie oświaty, który stanowi, że dokumentację zlikwidowanej szkoły publicznej przekazuje się organowi prowadzącemu szkołę, z wyjątkiem dokumentacji przebiegu nauczania, którą przekazuje się organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny, w terminie jednego miesiąca od dnia zakończenia likwidacji.
Proponuję odpisać nauczycielowi, że Państwa szkoła nie posiada jego dokumentów kadrowych, na podstawie których można wystawić świadectwo pracy oraz, że może zwrócić się do organu prowadzącego zlikwidowanej szkoły o wydanie świadectwa pracy obejmującego okres zatrudnienia w poprzedniej szkole, na podstawie zgromadzonych akt osobowych. Może też wcześniej Pani sama zwrócić się do organu prowadzącego o podanie informacji, czy w swoim archiwum zakładowym przechowują teczki akt osobowych pracowników zlikwidowanej szkoły. Wówczas będzie Pani miała pewną informację, którą będzie można przekazać nauczycielowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Druga umowa na czas określony z nauczycielem dyplomowanym. Proszę o pomoc w następującej kwestii: nauczyciel dyplomowany X, zatrudniony na okres roku szkolnego 2017/2018 miałby być zatrudniony na kolejny rok szkolny w celu zastępstwa nauczyciela Y, który w roku szkolnym 2018/2019 zostanie przesunięty (na jego prośbę) ze stanowiska nauczyciela w-f na wychowawcę świetlicy szkolnej w celu zastępstwa przebywającego na urlopie wychowawczym wychowawcy świetlicy - nauczyciela Z. Jak w tej sytuacji sporządzić umowę na czas określony z nauczycielem dyplomowanym X, który tylko czasowo może być zatrudniony jako nauczyciel w-f, ponieważ nauczyciel Y w roku szkolnym 2019/2010 wróci na swoje dotychczasowe stanowisko. Proszę o wytyczne, jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie z nauczycielem X.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w placówce nieferyjnej od dnia 01.09.2024 r. na czas nieokreślony. W dniu 05.04.2024 r. złożył wypowiedzenie o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Zgodnie ze złożonym wypowiedzeniem przez nauczyciela:
- ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę,
-od którego momentu ma być liczony okres wypowiedzenia,
- na jakiej podstawie prawnej stosunek pracy zostanie rozwiązany.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica ucząca religii złożyła podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (ostatni dzień pracy 31.08.2019 r.) z dniem 01.09.2019 r. osiągnie 25-cio letni staż pracy, czy w związku z powyższym pracodawca musi wypłacić nagrodę jubileuszową? Czy pracodawca powinien w świadectwie pracy umieścić informację o wypłaceniu takiej nagrody?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony przez 20 lat na czas nieokreślony w placówce feryjnej. Z dniem 27.09.2021 r. przeszedł na emeryturę. Od 28.09.2021 r. został ponownie zatrudniony na zastępstwo w tej samej szkole. Stosunek pracy skończy się 14.01.2022 r. W naszym województwie ferie zimowe wypadają w terminie od 17.01 do 30.01.2022 r. Za ile dni nauczycielowi należy się ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysposobienia do pracy w zawodzie ogrodnik w przyszłej szkole podstawowej ogólnej (nie specjalnej) może uczyć biolog?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe