Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel bezprawnie zamontował w sali, w której prowadzi zajęcia, kamerę. Od kilku miesięcy wszystkie zajęcia odbywające się w pracowni były nagrywane. Jakie konsekwencje powinien ponieść nauczyciel, który samowolnie zainstalował kamerę w pracowni? Do jakiej odpowiedzialności dyrektor może pociągnąć pracownika za nagrywanie zajęć lekcyjnych?
Nakładanie kar jest uzależnione wyłącznie od swobodnej decyzji pracodawcy – jest to jego prawo, a nie obowiązek.
Rodzaje odpowiedzialności pracowniczej
Pracownik może ponosić odpowiedzialność:
cywilną (np. odszkodowawczą),
pracowniczą (porządkową i materialną i dyscyplinarną),
karną,
za wykroczenia.
Odpowiedzialność porządkowa
Odpowiedzialność porządkową ponoszą pracownicy za bezprawne i zawinione naruszenie obowiązków pracowniczych związanych z przestrzeganiem porządku pracy. Istotą tej odpowiedzialności jest prawo pracodawcy do wymierzenia pracownikowi tzw. kary porządkowej.
Za co można wymierzyć pracownikowi karę porządkową?
Wymierzenie kary porządkowej wymaga od dyrektora szkoły wykazania w sposób konkretny sytuacji, w której nauczyciel np.:
postępował wbrew ustalonemu porządkowi
nie przestrzegał:
regulaminu pracy,
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
przepisów przeciwpożarowych,
opuścił pracę bez usprawiedliwienia,
stawił się w pracy w stanie nietrzeźwości
spożywał alkohol w czasie pracy.
Aby możliwe było wymierzenie kary porządkowej (upomnienie, nagana, kara pieniężna) – w regulaminie pracy powinien znajdować się zakaz wnoszenia własnych urządzeń do zakładu pracy bez zgody dyrektora szkoły i zakaz nagrywania zajęć przez nauczycieli bez zgody dyrektora szkoły a także obowiązek informowania o wszelkich naruszeniach przepisów porządkowych.
W mojej ocenie jeśli takich zakazów nie przewidują przepisy wewnętrzne w szkole – to nie jest możliwe wymierzenie pracownikowi kary porządkowej za umieszczenie kamery w sali i nagrywanie zajęć.
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli ukształtowana została w Karcie Nauczyciela w rozdziale 10 (art. 75 i następne). Odpowiedzialność ta pozostaje w ścisłym związku z obowiązkami wynikającymi wprost z art. 6, z których wynika, że nauczyciel zobowiązany jest m.in. rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.
W mojej ocenie także te przepisy nie stanowią podstawy do ukarania nauczyciela za nagrywanie zajęć i umieszczenie kamery bez zgody dyrektora szkoły.
Odpowiedzialność materialna
Odpowiedzialność materialna nauczycieli nie została uregulowana w sposób szczególny w KN, w związku z czym na podstawie art. 91c ust. 1 KN zastosowanie znajdą przepisy dotyczące odpowiedzialności materialnej pracowników ukształtowane na gruncie Kodeksu pracy. Dla pociągnięcia nauczyciela do tej odpowiedzialności konieczne jest wykazanie konkretnej szkody, jaka powstała w związku z czynem nauczyciela (art. 114–122 Kodeksu pracy), a w przedstawionym stanie rzeczy nie można mówić o szkodzie materialnej pracodawcy.
I te przepisy nie stanowią podstawy do wyciągnięcia konsekwencji za opisane naruszenie.
Wyraźne naruszenie przepisów jest podstawą do pociągania nauczyciela do odpowiedzialności
Reasumując, w przedstawionej w pytaniu sprawie należałoby dogłębnej zbadać obowiązujące w szkole przepisy wewnętrzne. Należy sprawdzić, czy doszło do naruszenia dóbr osobistych innych osób, czy doszło do naruszenia przepisów Kodeksu karnego lub Kodeksu wykroczeń albo czy ktoś poniósł szkodę. Bez ustalenia tych okoliczności nie można stwierdzić, czy i jakiej odpowiedzialności podlega nauczyciel.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi w przedszkolu (ukończył stosowne studia podyplomowe lub magisterskie) może prowadzić zajęcia z rytmiki i gimnastyki (wynikające z podstawy programowej) bez posiadania dodatkowych kursów czy specjalistycznych szkoleń?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy wzoru arkusza w przypadku nowych uczniów. Jak mówią przepisy, w przypadku przejścia ucznia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2018/2019 do innej szkoły arkusz ocen zakłada się na druku wg wzoru odpowiednio: 1) nr 53a lub 63b w przypadku ucznia klasy III i VI szkoły podstawowej, 2) nr 36 lub 45 w przypadku ucznia klasy I, II, IV i V, 3) nr 53b lub 63m- w przypadku ucznia klasy VII i VIII. Jaki wzór arkusza obowiązuje ucznia, który przyszedł do mnie z innej szkoły i w roku szkolnym 2018/2019 został przyjęty do klasy VI?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu organizowaną poza szkołą (praktyki zawodowe) powinna zapewnić uczniom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła może wprowadzić zajęcia (grupa wirtualna stworzona z uczniów różnych klas) dla uczniów zwolnionych z wychowania fizycznego dotyczące np. zagadnień edukacji zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa i higieny osobistej – zagadnienia zawarte w nowej podstawie programowej, czy też zajęć alternatywnych np. szachy itp. Na podstawie jakich aktów prawnych można wprowadzić takie zajęcia, jeżeli jest to możliwe?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Obowiązkiem dyrektora jest przygotowani i prowadzenie tzw kontroli zarządczej...
Mogę prosić o więcej informacji? np.: Od kiedy jest taki obowiązek, jak ma wyglądać ten dokument, wprowadzamy go przez zarządzenie dyrektor?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe