Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z zapisami art. 165 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.) osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające...

PORADA PRAWNA

04 kwietnia 2023 Prawo oświatowe

Na podstawie świadectwa z zagranicy uczeń z Ukrainy został przyjęty od razu do klasy II Technikum (z pominięciem klasy I) z zastrzeżeniem, iż do końca klasy II musi zdać egzamin klasyfikacyjny z przedmiotów, które zakończyły się w klasie I. Proszę o podanie składu komisji przeprowadzającej egzamin oraz podstawę prawną dla takiego przypadku (uczeń z zagranicy, przyjęty do klasy programowo wyższej).

Zgodnie z zapisami art. 165 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.) osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej (w tym przypadku technikum).

Zgodnie z zapisami art. 44l ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230) egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się tylko w przypadkach, o którym mowa w art. 44k ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty, a także w art. 37 ust. 4, art. 115 ust. 3 i art. 164 ust. 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.

Dotyczy to przypadków:

1) art. 44k ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty – uczeń nieklasyfikowany z racji nieobecności,

2) art. 37 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe – uczeń spełniający obowiązek nauki poza technikum (tzw. „edukacja domowa”),

3) art. 115 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe – uczeń realizujący indywidualny tok nauki,

4) art. 164 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe – przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej jednego typu do szkoły publicznej innego typu.

Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 373 ze zm.) ustalono, że:

1) egzamin klasyfikacyjny we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej,

2) egzamin klasyfikacyjny w przypadku 2, 3 i 4 z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych,

3) w technikum egzamin klasyfikacyjny z zajęć praktycznych, zajęć laboratoryjnych i innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których programy nauczania przewidują prowadzenie ćwiczeń lub doświadczeń, ma formę zadań praktycznych,

4) dla ucznia w przypadku 2, nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:

a) obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego oraz

b) dodatkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin klasyfikacyjny, o którym mowa w przypadku 1 i 3 przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:

1) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako przewodniczący komisji,

2) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.

Egzamin klasyfikacyjny, o którym mowa w przypadku 2 i 4 przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:

1) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji,

2) nauczyciel albo nauczyciele zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin.

Uczeń, jak wynika z zapisów w pytaniu został przyjęty do klasy II technikum na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2020 r., poz. 1283 z późn. zm.). Powyższy przepis nie określa możliwości organizacji egzaminów klasyfikacyjnych z jakichkolwiek przedmiotów.

Także rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022 r. poz. 645 z późn. zm.) nie określa możliwości organizacji egzaminów klasyfikacyjnych z jakichkolwiek przedmiotów.

Uwaga – uważam, że przepisy prawa oświatowego nie przewidują przeprowadzenia egzaminów klasyfikacyjnych w przypadku wskazanym w pytaniu.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT