Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na moje pytanie z dnia 3 września 2010 r.: "Z rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji w § 12 został uchylony ust. 5. Czy to oznacza, że nie trzeba wpisywać ocen, dat i klasy w pełnym brzmieniu? Czy nie trzeba "wykreślać" niewypełnionych rubryk?" otrzymałem odpowiedź w Waszym serwisie: "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji ze zm. z dn. 16 lipca 2009 r.: 14) § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 lipca 2009 r. (Dz.U.09.116.977) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.: 9) w § 12: b) ust. 5 otrzymuje brzmienie: "5. Oceny z zajęć edukacyjnych, ocenę zachowania, klasę i miesiąc urodzenia ucznia wpisuje się wyrazami w pełnym brzmieniu bez stosowania skrótów. W rubryce, która nie jest wypełniona, wstawia się poziomą kreskę, a w przypadku niewypełnienia kilku kolejnych rubryk można je przekreślić ukośną kreską, z wyjątkiem pierwszej i ostatniej wolnej rubryki, w których wstawia się poziome kreski. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych wpisuje się "zwolniony(a)". W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych wpisuje się "nieklasyfikowany(a)".". Jest to cytat z obowiązującego rozporządzenia." Chciałbym jednak zaznaczyć, że ostatnie zmiany we wspomnianym rozporządzeniu weszły w życie w dniu 1 września 2010 r. a nie w lipcu 2009 r.
Państwa pytanie wzbudziło wśród ekspertów wiele wątpliwości. Przekazuję wniosek z korespondecji jaką z nimi przeprowadziłem:
Ten ustęp rzeczywiście został skreślony rozporządzeniem z 2010 roku, więc nie obowiązuje.
Nie znaczy to jednak, że np. w arkuszu ocen nie będziemy wpisywać klasy/semestru słownie, czy też ocen. Nie znaczy to też, że nie będziemy wpisywać "zwolniony", "nieklasyfikowany" - jakby się wydawało po lekturze tego przepisu wykonawczego . Te sprawy regulują inne przepisy (np. rozp. z 30.04.07 r. ze zm.), dlatego prawdopodobnie ustawodawca zrezygnował z tych zapisów tu, tj. w ust. 5 paragrafu 12.
Kolejnym rozporządzeniem, które jednak narzuca wpisywanie (do arkusza ocen) słownie klasę, semestr jest rozp. z dn. 28.05.2010, a konkretnie zał. nr 2 "Wykaz wzorów świadectw, dyplomu, suplementu, zaświadczeń i innych druków szkolnych" (np. MEN-I/39/2).
I tak można doszukiwać się reszty szczegółów z uchylonego ustępu w innych przepisach.
Reasumując: ten ustęp nie obowiązuje. I tylko tak mogę odpowiedzieć na to pytanie.
Mam nadzieję, że taki komentarz wyczerpuje Państwa pytanie. W przypadku gdybyście mieli Państwo dalsze wątpliwości - proszę o kontakt. Będziemy drążyć temat, starając się wypracować klarowne stanowisko.
pozdrawiam serdecznie
Mateusz Drzewiecki
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziecko w wieku 6 lat realizuje roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu. Dziecko często jest nieobecne z powodu choroby. Czy jest możliwość zorganizowania indywidualnego nauczania dziecka w domu? Jeśli tak, to kto organizuje takie zajęcia i jak wygląda ścieżka formalna? Czy przedszkole niepubliczne może organizować takie nauczanie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- dzień dobry.
jaki numer arkusza mam załozyć uczniowi który doszedł do nas w tym roku (2024) do 7 klasy, z innej szkoły przeszedł.
klasę pierwszą zaczął w roku 2017/2018 na arkuszuMEN-I/37b/2
jak prawidłowo zakładać arkusze dla osób które przechodzą z innych szkół?
dziękuję
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 01.09.2011 r. objęłam funkcję dyrektora szkoły. Przygotowując szkołę do tegorocznego rozpoczęcia, w sierpniu 2012 zleciłam referentce szkolnej, aby zorganizowała i powiadomiła wszystkie podmioty, które dokonują kontroli przed rozpoczęciem roku szkolnego, m.in. firmę d/s kontroli sprzętu przeciwpożarowego. Okazało się, że w dokumentacji kontrolnej brak protokołu kontroli z zeszłego roku 2011. Firma, która rzekomo wykonała przegląd w 2011 roku, dostarczyła mi ksero protokołu. Wynika z niego, że kontrola została przeprowadzona 1.09.2011 r. czyli wtedy, gdy już ja byłam dyrektorem. Jednak na protokole jest pieczątka poprzedniego dyrektora, który zdał mi pieczątki 31.08.2011 r. Jak to jest możliwe? Czy doszło do fałszerstwa dokumentów? Co zatem powinnam zrobić? Co grozi poprzedniemu dyrektorowi za dokonanie takiego fałszerstwa? Komu i do kiedy muszę zgłosić ten fakt?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest określony termin do którego dyrektor szkoły jest zobowiązany zatwierdzić programy nauczania? I jaką formę prawną to przyjmuje (decyzja, zarządzenie czy uchwała rady pedagogicznej)?
Czy zatwierdzane programy są na rok szkolny czy cykl nauczania?
Podobne pytanie dotyczy programu wychowawczego szkoły i programu profilaktycznego (rok szkolny czy cykl nauczania) jeżeli cykl to każda klasa ma inny, a to przecież nie ma sensu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy wyszło jakieś zarządzenie, rozporządzenie dotyczące podręczników z klas 1 i 2 gimnazjum dotyczące zdjęcia ich ze stanu z księgozbioru biblioteki szkolnej? Co z tymi bezużytecznymi już książkami można zrobić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe